Hastalıklar Sıraya Girdi! Diyabete, Kansere, Cilde...

Hastalıklar Sıraya Girdi! Diyabete, Kansere, Cilde...
 Muhabir
Kabakgiller familyasından olan kudret narı genellikle tropik iklim bölgelerinde yetişir. Özellikle bağışıklık sistemine katkısı büyüktür. Kolesterol, şeker, solunum yolları problemi gibi pek çok rahatsızlığın tedavisinde oldukça faydalıdır. İşte yararları

Orijinal adı karela olan kudret narı, Momordica charantia olarak isimlendirilir. Tamamen olgunlaşmadan hasat edilen kudret narı, cilt üzerine olumlu etkileri başta olmak üzere pek çok faydaya sahiptir.

KUDRET NARI NEDİR?

Kudret narı veya diğer adıyla karela, sarmaşık formunda olup yaz mevsiminde çiçek açarak meyve veren, ilaç yanı sıra gıda endüstrisinde de kullanılan tropikal bir bitki türüdür. Olgunlaştığında kırmızı ve turuncu renk alan Kudret narının bu döneminde tadı acılaşırken, vitamin değerleri de azalır. Bu sebeple tam olarak olgunlaşmadan hasat edilmesi gerekir.

Meyvenin içinde kırmızı ve çok taneli küçük çekirdekler yer alır. Bu çekirdeklerin tüketilmemesi gerekir. Olgunlaştığında 8-15 cm boyutlarına ulaşabilen bitkinin dış yüzeyi ise dikenlidir. Bu tropik bitki taze meyve olarak yenilebildiği gibi zeytinyağı ve balla karıştırılarak da tüketilebilir.

Ülkemizde acayip elma ya da papara olarak da bilinen bitkinin Latince de manası ısırma’dır. Filipinlerde Ampalaya, batı ülkelerinde ise Afrika hıyarı, balsam armudu, balsam elması, acı kabak ve acı kavun isimleri ile bilinir.

5e1d866c2269a21f20092b11.jpg

KUDRET NARI FAYDALARI NELERDİR?

İçeriğinde magnezyum, çinko, potasyum, fosfor, beta karoten, sodyum, C vitamini, A vitamini, B vitamini ve D vitamini bulunduran kudret narının faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur

Diyabeti kontrol altında tutup, kan şekerini düşürür

Solunum sistemini destekler

Kan dolaşımına katkı sağlar

Kolit, gastrit ve ülser gibi rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olur.

Gece görüşünü artırıp, göz sağlığını korur

Enfeksiyon hastalıklarına karşı etkilidir

Üst solunum yolu rahatsızlıklarının belirtilerini azaltır

Saç dökülmesine iyi gelir

Cilt problemleri ve rahatsızlıklarını giderir

Sindirim sistemini düzenleyip, kabızlığın ve hazımsızlığın giderir

Kalp damar sağlığını destekler, kötü huylu kolesterol değerini düşürür

Kemik gelişimine katkı sağlar

Kilo verme sürecine yardımcı olur

KUDRET NARI NASIL YENİR?

Kudret narı püre haline gelinceye kadar bir kaşık yardımıyla ezilip, 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek tüketilebilir. Bu karışımı sabahları aç karnına tüketmek vücut direncini arttırmaya yardımcı olur.

Zeytinyağı karışımı ile tüketmek isterseniz:

1 adet ham kudret narının çekirdeklerini çıkarıp, küçük parçalar haline getirin

1 su bardağı zeytinyağı olan cam bir kavanoza boşaltın

Kavanozu kapalı bir şekilde en az 40 kırk gün yumuşaması ve kıvamlı bir hal alması için bekletin.

Kudret narını içecek olarak kullanmak isteyenler, su, tuz, zencefil, zerdeçal tozu ve limon suyu ile birlikte meyveyi blenderden geçirerek sıvı formunda tüketebilirler.

KUDRET NARI NE İŞE YARAR?

Vitamin ve mineral bakımından zengin olan meyve, yapısında bulundurduğu alkaloidler, karantinler, glikozitler, sabit yağlar, steroidler ve saponinler sayesinde pek çok fayda içerir. Zengin besin içeriği ile takviye edici gıda olarak olarak kullanılan ürün, sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Güçlü bir antioksidan kaynağı olan tropikal bitki, sivilcelerin azalmasında ve cildin yenilenmesinde de etkilidir. Sedef ve egzama tedavisinde de kullanılan kudret narı, lokal olarak ya da kapsül formunda tüketilebilir.

KUDRET NARI YAĞI NEDİR?

Kudret narı meyvesinden elde edilen kudret narı yağı, yüksek besin değerine sahip güzel kokulu bir yağdır. Mineral, vitamin ve lif bakımından besleyici olan yağ, tohumların preslenmesiyle elde edilir.

4-428.webp

KUDRET NARI GASTRİTE İYİ GELİR Mİ?

Bağırsak ve mide hastalıklarında akla ilk gelen besinlerden biri olan meyve, gastrit tedavisinde de vücudu destekler.

KUDRET NARI MACUNU FAYDALI MI?

Kudret narı macununun pek çok faydası bulunur. Mantar hastalığı, sedef hastalığı, saçkıran, kaşıntı ve uyuz tedavisinde oldukça fayda sağlayan macun, reflü tedavisine de destek olur. Karaciğer temizliğinde oldukça etkili olan macun, cildin genç kalmasına da yardımcı olur.

KUDRET NARI ZARARLARI NELERDİR?

Kudret narının birçok faydası bulunsa da her besin maddesi gibi fazla tüketildiğinde zararlı sonuçlar doğurabilir. Günde 1-2 tatlı kaşığı kadar tüketilmesi tavsiye edilir. Meyvenin herhangi bir formunun fazla kullanılması halinde mide başta olmak üzere pek çok sağlık sorunu meydana gelebilir. Alerjik bünyeye sahip olan bireyler, diyabet hastaları, kronik rahatsızlığı olan kişiler, emziren anneler ve hamilelerinin kudret narı tüketebilmesi için mutlaka uzman bir hekime başvurması gerekir.

KUDRET NARI NEREDE YETİŞİR?

Son zamanlarda oldukça popüler olan kudret narı, Asya ve Afrika'nın pek çok bölgesinde yetişir. Doğu Afrika'da, Amazon havzasında ve Karayip Adaları'nda doğal olarak yetişir. Güney Amerika ve Uzak Doğu'da da varlık gösterir. Meyve ülkemizde ise Yalova, Bursa ve Antalya çevresinde yetiştirilir.

Kaynak:Konya'nın Sesi