Türk çayına en çok talep Avrupa ve ABD’den geldi!

Türk çayına en çok talep Avrupa ve ABD’den geldi!
 Muhabir
Her geçen yıl ihracatı artan Türk çayına en çok talep özerk ve serbest bölgelerden geldi. En çok talep gelen üç ülke Belçika, ABD ve Birleşik Krallık oldu. Türkiye'den yılın 9 ayında yapılan çay ihracatı geçen yıla göre dörtte bir oranında arttı.

Türk çayına olan ilgi her yıl artıyor. Geçen yıla göre dörtte bir oranında artan çay ihracatında en çok talep Belçika, ABD ve Birleşik Krallık'tan geldi. Sektör 2023 yılı sonu ihracat hedefini 25 milyon dolar olarak açıkladı.

İHRACAT 20 MİLYON 444 BİN 962 DOLARA ULAŞTI

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği'nin (DKİB) verilerine göre nemli iklimlerde yetişen, yaprak ve tomurcukları içecek olarak kullanılan çay, Türkiye'den Ocak-Eylül 2023'te 111 ülke, özerk ve serbest bölgeye satıldı.

Geçen senenin üçüncü çeyreğinde 16 milyon 592 bin 424 dolar olarak kayıtlara geçen çay ihracatı geliri, yüzde 23 artarak 20 milyon 444 bin 962 dolara ulaştı.

BELÇİKA, ABD VE BİRLEŞİK KRALLIK’TAN BÜYÜK TALEP

Her geçen yıl ihracatı artan Türk çayına en çok talep ise Belçika, ABD ve Birleşik Krallık'tan geldi.

Yılın 9 aylık döneminde Belçika'ya yapılan 1921 ton çay satışı karşılığında 7 milyon 639 bin 771 dolar kazanç sağlandı. Bu ülkeyi 2 milyon 389 bin 135 dolarla ABD, 2 milyon 320 bin 316 dolarla Birleşik Krallık izledi.

12 YENİ ÜLKE EKLENDİ

Geçen yılın aynı döneminden farklı olarak Polonya, Kongo, Slovakya, İtalya, Brezilya, Gabon, Yeni Zelenda, Portekiz, Dominika, Dominik Cumhuriyeti, Togo ve Ruanda'ya bu dönem çay ihraç edildi.

2023 İÇİN 25 MİLYON DOLAR HEDEFİ

DKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Çay Sektör Komitesi Başkanı Şaban Turgut, çay ihracatının yıl sonuna kadar 25 milyon doları aşmasını beklediklerini söyledi.

Dünya piyasalarından daha fazla pay almak istediklerini vurgulayan Turgut, "Dünyada üzerine kar yağan, yani en doğal çayı üretmemize rağmen inovatif (yenilikçi) katma değerli ve her ülkenin tüketici tercihlerine göre ürün üretemememiz, dünya piyasalarından aldığımız payın düşük kalmasına sebep oluyor. Çay imalatı yapan firmalarımızın buna ağırlık vermesi önem arz ediyor." diye konuştu.

TURİZM ÇAY İHRACATINA POZİTİF YANSIDI

Turgut, turizm potansiyelinin de çay ihracatına pozitif yansıdığını belirterek, Türkiye'ye gelen turistlerin Türk çayını beğeniyle tükettiğini ve kendi ülkelerinde de talep ettiğini dile getirdi.

Türk çayının birinci ihraç pazarının Belçika olduğuna dikkati çeken Turgut, "Belçika'da ithalatçı firmaların depoları bulunmakta ve bu depolara konulan ürünler, Türk nüfusunun yoğun olduğu tüm Avrupa Birliği ülkelerine dağıtılmaktadır. Yani Belçika'ya ihraç edilen Türk çayı, tüm Avrupa'ya dağıtılmaktadır." dedi.

Kaynak:Anadolu Ajansı (AA)