AKOM'dan kritik uyarı! Konya 2 gün toza toprağa karışacak!

AKOM'dan kritik uyarı! Konya 2 gün toza toprağa karışacak!
 Muhabir
Konya AKOM sosyal medya hesabından Konyalıları bugün ve yarın için uyardı. Oluşabilecek olumsuzluklar için önlem alınmasını açıkladı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) sosyal medya hesabı üzerinden Konya'da son günlerde yaşanılan olumsuz hava şartları sonucunda oluşan aksiliklerin önüne geçmek için bugün ve yarın için Konyalıları uyardı. Konya'da oluşan şiddetli rüzgarlar sonucu bugün ve yarın toz taşınım bekleniyor. Toz taşınımı sonucu bağlantılarının kopması, hava kalitesinde bozulma ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluk yaşanabilir.

Konya AKOM paylaşımında şu sözlere yer verdi;

"Toz Taşınımı Bekleniyor! Konya genelinde bugün ve yarın toz taşınımı beklenmektedir. Vatandaşlarımızın görüş mesafesinde düşme, hava kalitesinde azalma ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir."

gmarqwlwoaal3qo-001.jpeg

TOZ TAŞINIMI NEDİR?

Toz taşınımı, atmosferdeki toz partiküllerinin hareket etmesi veya taşınması sürecinin adıdır.

Bu partiküller genellikle rüzgar, termal hareketler, fırtınalar veya insan etkisiyle atmosferde taşınabilir. Toz taşınımı, çöllerden veya kuru arazilerden kaynaklanan toz fırtınalarıyla bağlantıldır. Öte yandan sanayi, tarım faaliyetleri veya araç trafiği gibi insan faaliyetleri de toz taşınımına neden olabilir. Mineral toz partiküllerinin (çöl tozları) atmosferde belirgin varlığının ana nedenleri arasında kuraklık ve çölleşme yer almaktadır.