Karaca’da Bahri Dağdaş tepkisi

Karaca’da Bahri Dağdaş tepkisi
DEVA Partisi Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca, Bahri Dağdaş Tarımsal Araştırma Enstitüsü arazisine ilişkin yürütülen süreçle ilgili bir açıklama yaparak, “Bahri Dağdaş’tan elinizi çekin” dedi.

Tarım ve hayvancılığa ilişkin önemli araştırmalara ve çıktılara sahip Bahri Dağdaş Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün TOKİ’ye verilmemesi gerektiğini dile getiren Karaca, “Yapılacak işi masum gösterebilmek için hafifletici sebep olarak ‘elde edilecek gelir Konya’nın tarımsal sulama projelerinde kullanılacak’ diye bir gerekçelendirme yapıyorlar. Bu aslında kaynak yokluğunun itirafıdır. Genel bütçeden yatırıma kaynak ayıramayınca yerel kaynakları satarak para bulma yolunu seçtiler maalesef. Üstüne bir de algıyı pekiştirmek için DSİ’ye ‘ovaya getireceğimiz suyu bulduk, düdenlerden Akdeniz’e boşa akan suyu Konya Ovasına kazandıracağız’ açıklaması yaptırıyorlar. Klasik deyimle zamanlama manidar. O düdenlerin varlığı yıllardır konuşulur. Yeni bir keşif ve icat gibi sunmak sadece bazı şeylere kılıf olur” dedi.

STK’lar sürece karşı

Tarımla ilgili önemli Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) bu sürece karşı olduğunu belirten Karaca: “Ziraat Mühendisleri bağırıyor ‘yapmayın! Yanlış yaparsınız!’ diye dinleyen yok maalesef. Yüzlerce tohum ıslahı ve üretimi yapan, hayvancılıkta özel ırklar yetiştiren kurum yerinde korunmalıdır. Bu tarz önemli projeler algı operasyonuna kurban edilmemelidir. Yeni bir su kaynağına harcama yapmadan önce Mavi Tünel’e yapılan harcamanın verimliliğini gözden geçirin. Bitmeyen barajlar ve tüneller ile bittiği halde kullanılmayan kanallar asıl gündeminiz olsun. Yanlıştan dönün, doğrulara odaklanın” diye konuştu.