Konya’da Ekipler Bayram İçin Teyakkuzda!

Konya’da Ekipler Bayram İçin Teyakkuzda!
 İnternet Editörü
Konya Valisi Vahdettin Özkan, Mayıs Ayı Güvenlik Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirdi.

Vali Özkan mayıs ayı içerisinde güvenlik kamu hizmetlerinin ne şekilde yapıldığını açıkladı. Özkan, “Şehrimizin en önemli özelliği, huzur şehri olması. Yakın bir zamanda hep beraber Kurban Bayramı’nı idrak edeceğiz. Bütün Konyalı hemşehrilerimizin bayramını tebrik ediyorum” dedi. Konya’da, kurbanlık hayvan satışının yapıldığı pazarların ve bayram süresince kurban kesim yerlerinin denetiminin, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, İl Müftülüğü ve kolluk kuvvetlerinden oluşan ekiplerce sağlanacağını bildiren Vali Vahdettin Özkan “Vatandaşlarımızın sağlığı için Tarım İl Müdürlüğümüzce bugüne kadar toplamda 3.436 denetim yapılmış, merkez ilçelerimizde 3 geçici kurban satış yeri ve 36 kurban kesim yeri belirlenmiştir.” dedi.

whatsapp-image-2024-06-13-at-16-59-54-1.jpeg

BAYRAMIN HUZURLU GEÇMESİ İÇİN 8 BİN 855 PERSONEL GÖREVDE!

Kurban Bayramı tatili boyunca güvenli ve huzurlu bir ortam için gerek asayiş gerekse trafik tedbirlerinin yoğunlaşacağını belirten Vali Özkan “Trafik tedbirleri için 2 bin 286, asayiş tedbirleri için ise 6 bin 569 personel görevlendirildi. Emniyet ve asayiş tedbirleri kapsamında toplam 8 bin 855 personelimiz görev yapacak. Temennimiz ve amacımız manevi değerlerimizin bereketli mevsimi Kurban Bayramı’nı tek bir vatandaşımızın bile burnu kanamadan sevdikleriyle birlikte huzurla geçirmelerini sağlamak, bu anlamda tüm tedbirler alındı. Vatandaşlarımıza şimdiden hayırlı bayramlar dilerken, trafik kurallarına uymaları, aşırı hız yapmamaları, emniyet kemeri takmayı ihmal etmemeleri, araç kullanırken cep telefonu kullanmamaları ve uykusuz yola çıkmamaları konusunda ricada bulunuyorum.” diye konuştu.

MAYIS AYINDA AYDINLATMA ORANI YÜZDE 90!

Mayıs ayı içerisinde Konya’da suç aydınlatma oranının yüzde 90 olarak kaydedildiğini vurgulayan Vali Özkan; “Malvarlığına karşı işlenen suç sayısı 967 olup, bu suçların yüzde 66’sı aydınlatılmıştır. Topluma karşı işlenen suçlar yüzde 95, oranında aydınlatılmıştır. Kasten öldürme ve yağma (gasp) gibi suçlar yüzde 100 oranında aydınlatılmıştır” ifadelerini kullandı.

whatsapp-image-2024-06-13-at-16-59-54-2.jpeg

VALİ ÖZKAN: “ZEHİR TACİRLERİNE GÖZ AÇTIRMIYORUZ!”

Mayıs ayında zehir tacirlerine yönelik 527 operasyon gerçekleştirildiğini ve operasyonlar sonucu 103 kişinin tutuklandığını belirten Vali Özkan, güvenlik güçlerimizin üstün gayreti ile huzur şehri Konya’da zehir tacirlerine göz açtırmadıklarını ifade etti. Kaçakçılık ve organize suç örgütlerine yönelik operasyonların sürdüğünü ifade eden Vali Özkan, bu operasyon sonucunda 11 kişi gözaltına alındığını ve 5 şahsın tutuklandığını belirtti.

TERÖR UNSURLARINA KARŞI MÜCADELEMİZ DEVAM EDİYOR!

Birlik ve beraberliğe kasteden terör unsurlarına karşı mayıs ayında Konya’da 10 operasyon gerçekleştirildiğini belirten Vali Özkan, 26 şahsın gözaltına alındığını bunlardan 14’ünün tutuklandığını ifade etti. Göçmen Kaçakçılığı Organizatörleri ve Düzensiz Göçmenlere Yönelik son bir ayda gerçekleştirilen 12 operasyon neticesinde 18 göçmen kaçakçısının yakalandığını ve 10’unun tutuklandığını ifade eden Vali Özkan, Türkiye’yi düzensiz göçün hedefi haline getirmeye çalışan organizatörlere karşı mücadelenin kararlılıkla devam edeceğini belirtti. Vali Özkan, düzensiz göç ile mücadele kapsamında Kültürpark’ta konuşlu bulunan Mobil Göç Aracının Kurban Bayramı tatili süresince hizmet vermeye devam edeceğini belirtti.

SUÇ İŞLEMİŞ VE YENİDEN İŞLEME POTANSİYELİ OLAN ŞAHISLAR ARAMIZDA RAHAT DOLAŞAMAYACAKLAR!

Kamu düzeninin sürekliliğinin sağlanması, suç ve suçlularla mücadele, kamu vicdanı ve adaletin tecellisini sağlamak amacıyla aranan şahısların yakalanarak adalete teslim edilmelerine yönelik güvenlik birimleri tarafından operasyonlar yapıldığını vurgulayan Vali Özkan; “Emniyet ve Jandarmamız tarafından mayıs ayında aranan şahıslara yönelik 105 operasyon gerçekleştirilmiştir. Haklarında toplam 724 yıl hapis cezası infaz süresi olan 230 şahıs tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir. Vatandaşlarımızın huzurlu ve güvenli bir ortamda yaşamaları için tehdit unsuru olan şahıslara yönelik çalışmalarımız titizlikle devam edecek.” dedi. İl Jandarma Komutanlığınca Mayıs Ayında uyuşturucu imal ve ticareti olaylarında ele geçirilen malzemelerle ilgili tutuklama gerçekleştirilirken, tarihi eser kaçakçılığı ve hırsızlık olaylarına yönelik operasyonlar gerçekleştirilerek şüpheli şahıslar hakkında adli işlem yapılmıştır” diye konuştu.

Kaynak:Konya'nın Sesi