Konya'da Kanser Eğitimleri Verildi!

Konya'da Kanser Eğitimleri Verildi!
 Muhabir
Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü, Karatay Belediyesi ile Karatay Kent Konseyi Kadın Meclisi iş birliğinde Cumhuriyetin 100. yılı etkinlikleri kapsamında kadın kanserlerinde farkındalık eğitimi düzenlendi.

Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü, Karatay Belediyesi ile Karatay Kent Konseyi Kadın Meclisi iş birliğinde Cumhuriyetin 100. yılı etkinlikleri kapsamında Karatay Belediyesi kadın personeline yönelik “Kadın Kanserlerinde Farkındalık Projesi” isimli eğitim semineri gerçekleştirildi.

kadin-kanserlerinde-farkindalik-egitimi-duzenlendi-2-jpg-1500.jpg

KADINLARIMIZA YÖNELİK PROGRAMLARIMIZ SÜRECEK

Karatay Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Fazilet Koçyiğit, farkındalık oluşturma adına önemli bir eğitim çalışmasında bir araya geldiklerini belirterek programın gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Koçyiğit; “Karatay Kent Konseyi kadın Meclisi olarak kadınlarımızın yararına yönelik programlarımız devam edecek. Tüm programlarımızda her zaman yanımızda olan Karatay Belediye Başkanımız Hasan Kılca’ya teşekkür ediyorum” dedi.

kadin-kanserlerinde-farkindalik-egitimi-duzenlendi-5-jpg-1500.jpg

ARSLAN RUTİN KONTROLLERİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emine Arslan, Karatay Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda düzenlenen programın açılışında Fakülte olarak geleceğin ebe, çocuk gelişimci, sosyal hizmet uzmanı, diyetisyen, fizyoterapist, odyolog, sağlık yöneticisi, acil yardım ve afet yöneticilerini yetiştirmeye gayret ettiklerini söyledi.

kadin-kanserlerinde-farkindalik-egitimi-duzenlendi-6-jpg-1500.jpg

Kadının aile ve toplumun sağlıklı kalabilmesi için öncelikle kendi sağlığına dikkat etmesinin önemini belirten Arslan; sigara, alkol gibi kötü alışkanlıkların yanı sıra işlenen gıdaların tüketiminin de kansere neden olan unsurlar arasında yer aldığı aktardı. Arslan, “Fakültemiz Ebelik Bölümünün birbirinden değerli hocaları, bugün ve yarın olmak üzere kanser farkındalık eğitimi verecek. Toplumun temel direği kadınlara tavsiyemiz kendinizi önemseyin ve kontrol edin. Erken tanı hayat kurtarır. Yıllık kanser taramalarınızı ihmal etmeyin. Ayrıca ailesinde bir kanser vakası varsa özellikle rutin kontrolleri yaptırmanızı öneriyoruz” dedi.

Açılış konuşmasının ardından Proje Yürütücüsü, Ebelik Bölümü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Hacer Alan Dikmen, “Kadın Üreme Organları ve Üreme Fizyolojisi ile Kadın Kanserlerinde Risk Faktörleri” konulu sunum yaptı.

kadin-kanserlerinde-farkindalik-egitimi-duzenlendi-7-jpg-1500.jpg

Proje Araştırmacılarından Doç. Dr. Seyhan Çankaya “Servikal Kanser, Risk Faktörleri, Tanı ve Tedavi Yöntemleri”, Arş. Gör. Cevriye Ocaktan Tetikçok “Over Kanseri, Endometrium Kanseri Risk Faktörleri, Tanı ve Tedavi Yöntemleri” konulu sunum gerçekleştirdi.

kadin-kanserlerinde-farkindalik-egitimi-duzenlendi-8-jpg-1500.jpg

Program, Konya İl Sağlık Müdürlüğünden Ebe Selda Özer Okur’un “Kadın Kanserlerinde Erken Tanı ve Tedavi Yöntemleri” konulu sunumuyla sona erdi.

kadin-kanserlerinde-farkindalik-egitimi-duzenlendi-9-jpg-1500.jpg

-Buse Aşcı

Kaynak:Konya'nın Sesi