Konya’da üretimi 80 yıldır yasaktı! Bakanlıktan İzin Çıktı!

Konya’da üretimi 80 yıldır yasaktı! Bakanlıktan İzin Çıktı!
 Muhabir
Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü duyurdu. 1940'lı yıllardan beri Türkiye’de yasaklanan ve 2016 yılında 19 ilde üretime geçilen bitki Konya’da 2024 yılında ekilmeye başlanacak.

Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, kenevir yetiştiriciliğinde Konya’nın Resmi Gazete'de yayımlanan “Kenevir Yetiştiriciliği Ve Kontrolü Hakkında Yönetmelik” hükümlerine uygun olduğu gerekçesiyle Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan izin aldığını duyurdu.

Konya’da kenevir yetiştiriciliğine başlanarak ülke ekonomisine katkı sağlanacak. Kenevir yetiştiriciliği yapmak isteyen üreticiler bilgilendirilerek ekim alanları kolluk kuvvetlerine bildirilecek. Valilikten yapılan açıklamada Konya’da 2024 yılında kenevir üretimine geçileceği açıklandı.

Konya Valiliği’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemizde kenevir üretiminin artırılmasına yönelik çalışmaların desteklenmesi, kenevir sektörünün sanayi hammadde ihtiyacının karşılanması, alternatif münavebe bitkileri arasında yer alması ve Konya İli'nin adaptasyon yönünden kenevir tarımına uygunluğu gibi hususlar göz önüne alınarak 2024 üretim yılından itibaren 29 Eylül 2016 tarihli ve 29842 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan "Kenevir Yetiştiriciliği ve Kontrolü Hakkında Yönetmelik" hükümlerine uygun olarak kenevir ekim izni Bakanlık Makamının Olur'u ile uygun görülmüştür.

İl Müdürlüğünüz tarafından kenevir yetiştiriciliği yapmak isteyen üreticilerimize gerekli duyuruların yapılması, mevzuat hükümlerine göre ekim yapılacak alanların tespiti ve ilgili kolluk birimlerinin bilgilendirilmesi, tohum ekimini takiben hasat sonuna kadar olan süreçte gerekli kontrol ve denetimlerin 2313 sayılı Uyuşturucu Maddelerin Murakabesi Hakkındaki Kanun ve 29 Eylül 2016 tarih ve 29842 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Kenevir Yetiştiriciliği Ve Kontrolü Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre titizlikle yürütülmesi hususunda; Gereğini rica ederim."

-Büşra GÜLTAŞ

kenevir-001.jpg