Konya'daki mağaralarda üretildi: İlk hasadı yapıldı!

Konya'daki mağaralarda üretildi: İlk hasadı yapıldı!
 Muhabir
Selçuklu Belediyesi tarafından kırsal mahallelerde üretimi artırmaya yönelik çalışmalar kapsamında Akpınar Mahallesi’nde bulunan mağaralarda üretilen peynir tulumunun ilk hasadı basın mensuplarının da katıldığı program ile gerçekleştirildi.

Selçuklu Belediyesi tarafından kırsal mahallelerde kalkınmanın arttırılması ve şehrin yemek kültürünün tanıtımına katkı sağlamak amacıyla düzenlenen “Peynir Tulumundan İlk Hasat” programı Akpınar Mahallesi’nde gerçekleştirildi.

1698060381.jpg

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı beraberindeki protokol üyeleri ve basın mensupları ile birlikte yağı alınmış sütlerden üretilerek tuluklara basılan ve özel mağaralara bırakılarak doğal ortamında olgunlaştırılan ve lezzetlenen tulum peynirlerinin hasadına yerinde tanıklık etti. Etkinlikte misafirlere inlerden çıkarılan peynirler, yöre halkının üretimini yaptığı organik ürünler ile birlikte ikram edildi.

1698060387.jpg

Selçuklu Belediyesi’nin de büyük destek verdiği proje ile yöre halkının geçimini sağlamasına ve ekonomisine katkı sunuyor. Proje ile Akpınar Mahallesi’ne has bu lezzetin tescillenerek marka haline getirilmesi amaçlanıyor.

Tanıtım programına Selçuklu Kaymakamı Eflatun Can Tortop, Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Duran Seçen, Selçuklu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Tahir Külahçı, Akpınar Mahalle Muhtarı Osman Çınar, belediye meclis üyeleri, birim müdürleri ve basın mensupları katıldı.

PEKYATIRMACI: %50 HİBE İLE ARILI KOVAN VERİYORUZ

Dış mahallelerde kırsal kalkınmaya destek olmaya devam ettiklerini ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı; “Devam ettirdiğimiz bir projenin ilk hasadını hep birlikte gerçekleştiriyoruz. Selçuklu Belediyesi olarak Kırsal Hizmetler Müdürlüğümüzü kurduğumuz günden itibaren bütün dış mahallelerimizde tarımla ilgili hayvancılıkla ilgili el sanatlarıyla ilgili ne yapılabilir, neler yapılıyor, üretilen ürün çeşitliliğimiz ne, bunlarla ilgili bu üretimin artırılabilmesi için ne yapabiliriz, üretimi nasıl çeşitlendirebiliriz, ürettiğimiz ürünleri nasıl daha katma değeri yüksek ürün haline getirebiliriz, nasıl bir kalite standardıyla markalaştırabiliriz? Bunlarla ilgili yoğun çalışmalar yapıyoruz ve bütün mahallelerimizde bu konuda ben görüyorum ki çok güzel neticeler elde ediyoruz. Geçtiğimiz aylarda Eğribayat Mahallemizde ilk pilot uygulama olarak yaptığımız arılı kovan desteğinin hasadını yapmıştık. Eğribayat Mahallemizde çok güzel bir netice elde ettik. Arılı kovan desteğiyle birlikte çok sayıda üreticimiz bal üretimi yapmaya başladılar ve bu sene de inşallah bunu bütün mahallelerimize yaygınlaştırıyoruz ve şu anda ilanını yaptık. Bütün dış mahallelerimizde ikamet eden hemşehrilerimiz bu hibe desteğine müracaat edebilirler. Biz %50 hibe ile arılı kovanları üreticilerimize teslim ediyoruz ve onlar da bu üretimi kendi mahallelerinde rahat bir şekilde gerçekleştirebilecekler. Ben bütün kırsal mahallelerimizde ikamet eden hemşehrilerimizi, vatandaşlarımızı bu destekten faydalanmaya davet ediyorum” dedi.

1698060521.jpg

“DIŞ MAHALLELERİMİZDE ÜRETİMİ ARTIRMAK İÇİN ELİMİZDEN GELEN GAYRETİ GÖSTERECEĞİZ”

Akpınar Mahallesi’nde daha önceden de var olan bir geleneği Selçuklu Belediyesi’nin katkıları ile devam ettirilmesi için çalışmalar yürüttüklerini belirten Başkan Pekyatırmacı,“ Burada önemli bir çalışmayı gerçekleştirdik. Burada bulunan mevcut mağaranın hem iç şartlarını iyileştirdik, temizliğini, düzenlemesini, rehabilitasyonunu yaptık ve mağaranın girişiyle ilgili tedbirlerimizi aldık. Yine mağaranın aydınlatmasıyla ilgili çalışmalar yapıldı. Şu anda mağaramızda elektriğimizi güneş enerjisiyle üretiyoruz ve hiçbir şekilde dışarıya bağımlı kalmadan güneş enerjisiyle ürettiğimiz elektriği depolayarak mağaramızda kullanıyoruz. Yine mağaramızda özellikle peynir tulumlarının depolanabilmesi için gerekli olan ahşap altlıklar hazırlandı, yerleştirildi. Buradaki üreticilerimiz peynir tulumlarını getirdikleri zaman temiz düzenli bir şekilde bu altlıklara yerleştiriyorlar ve peynirlerin olgunlaşması için de rahat bir zemini burada hazırlamış olduk. Mağaramızın rehabilitasyon neticesinde hem buradaki üretim kapasitesini arttırmış olduk hem de mağaramız soğuk hava deposu olarak hizmet vermeye başlamış oldu. Burada sadece peynir tulumları değil burada üretilen patateslerimiz, diğer ürünler elmalar bunlar da mağaramızda muhafaza edilebiliyor. Hiçbir farklı soğutmaya ihtiyaç duymadan mağaranın kendi hava şartları içerisinde doğal bir soğuk hava deposu olarak bu mağarayı kullanma imkanına sahip olduk. Yolda da gerekli düzenlemeleri yaptık. Mağaraya erişim noktasında artık hemşerilerimiz rahat bir şekilde araçlarıyla buraya ulaşabiliyorlar. Biz arzu ediyoruz ki dış mahallelerimizde, bu tür doğal imkanları bulunan mahallelerimizde biz de destek vererek bu imkanları daha rahat kullanılabilir, daha verimli kullanılabilir hale getirelim ve üretimlerimizi de bu şekilde arttıralım ve nitelikli standart üretimleri elde edelim istiyoruz. Tabii burada özellikle üzerinde durmak istediğim bir konu da gençlerimizin dış mahallelerde üretime katılmaları, buradaki istihdama katılmaları. Burada ben görüyorum hanımlarımız çok güzel bir şekilde yönetimin içerisindeler. Onlara teşekkür ediyorum, sağ olun. Biz arzu ediyoruz ki gençlerimiz de burada, kendi mahallelerinde, kendi topraklarında, kendi evlerinde üretime katılsınlar, burada üretsinler, burada kazansınlar. Çünkü dış mahallelerimizde yapılan üretimler çok kıymetli, çok değerli. Biz yeter ki dış mahallelerimizde nitelikli ve kalite standardı düzgün olan ürünleri daha çok üretelim. Daha çok üretebildiğimiz zaman ben eminim ki buradaki gençlerimiz dışarıda iş aramayacaklar, dışarıda iş aramalarına gerek yok. Burada kendi topraklarında hem hayvancılıkla ilgili hem tarımsal faaliyetlerle ilgili hem el sanatlarıyla ilgili çok sayıda üretimi yapmaları mümkün” şeklinde konuştu.

1698060402.jpg

KÜLAHÇI: EMEK VERİLDİĞİ ZAMAN ÇOK GÜZEL ŞEYLER OLUYOR

Akpınar tulum peynirinin hasat programında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Selçuklu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Tahir Külahçı da yaptığı konuşmada “Gerçekten emek verildiği zaman

çok güzel şeylerin olabileceğini görüyoruz. İnşallah bu ürünlerin ileride coğrafi işaret tanımını da yaparak katma değeri daha yüksek ürünler elde edebiliriz. Bu programda emeği geçen herkese teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” şeklinde konuştu.

Akpınar Mahalle Muhtarı Osman Çınar’da yaptığı selamlama konuşmasında başta Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı olmak üzere projenin uygulanmasında emeği geçenlere mahalle sakinleri adına teşekkür etti.

1698060426.jpg

SEÇEN: BELEDİYEMİZ ÜRETİM İÇİN HER TÜRLÜ DESTEĞİ SAĞLAMIŞ

Konya’nın insan yapısı, coğrafi konumu, iklim yapısı, tarımsal üretimi ve mekanizasyonuyla tarımın başkenti konumunda olduğunu belirten Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Duran Seçen,“ Dolayısıyla bende Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bir personeli olarak Konya Tarım İl Müdürlüğünde görev yapmaktan son derece onur duyduğumu, şeref duyduğumu ifade etmek isterim. Gerçekten yolların yapılmasına, mağaradaki enerji sistemlerinin teminine, ürünlerin altlıklarını oluşturana, arıcılıkta da kovan dağıtımına kadar ürünlerin katma değerinin artırılması noktasında bütün destekleri sayın belediye başkanımız tarafından gerçekleştirilmiş. Bu da beni son derece mutlu etti. Biz de üreticilerimizin eksik olduğu konularda sürekli tarım il ve ilçe müdürlüğü olarak her zaman yanlarında olacağımızı, sürekli onları destekleyeceğimizi ifade etmek istiyorum. Tabii Konya ilimizde dediğimiz gibi bilinçli bir üretim yapılıyor. Kırsalda insanlarımız sürekli üretimin içerisindeler. Ürünlerinin katma değerini artırma noktasında sürekli bir gayret içerisindeler. Kadınlarımızı görüyorum, ablalarımızı görüyorum, gençlerimizi, çocuklarımızı görüyorum. Hepsinin gerçekten gözlerinde bir ışık var. Tarımsal üretim oldukça önemli, üretimin kesintiye uğramaması gerekiyor. Bu vesileyle biz de tarım il ve ilçe teşkilatları olarak her zaman üreticilerimizin, çiftçilerimizin yanında olacağımızı söylemek istiyorum” dedi.

1698060491.jpg

TORTOP: KIRSAL ALANDAKİ ÜRETİM SON DÖNEMDE ÇOK GELİŞTİ

Güzel bir merasim için toplandıklarını söyleyen Selçuklu Kaymakamı Eflatun Can Tortop,“ Biz Anadolu’yuz ve Türk insanıyız. Topraktan uzaklaşmak bize çok uygun gelen bir hayat tarzı değil. Atalarımızın ifadesi ile “Bir avuç altının olacağına, bir avuç toprağın olsun”. Şimdi şehirdeki yaşam hepimize cazip geliyor ama orada da görünüyor ki eskiden 4 + 1, 3 + 1 evler derken 2 + 1, artık 1+ 1’lere ve bundan sonraki aşamada modül evler, kapsül evler. Bu bakımdan buradaki güzelliği görünce ferah rahatı, huzuru görünce insanlarımızın kırsal kesimde üretimlerini devam etmesi gerektiği bir kez daha ortaya çıkıyor. Mahallelerimiz, köylülerimiz mikro kliması, rüzgarı, mağarası, bitki örtüsüyle her türlü üretime fevkalade elverişli. Belediyemizin de kırsal alandaki üretimi teşvik edecek çalışmaları son dönemde çok gelişti ve çok güzel oldu. Ben kendilerine sayın belediye başkanımıza ve belediyemizi de teşekkür ediyorum. İnşallah kırsal kesimde bolluğun bereketin tadını çıkarın ve buraların kıymetini bilin diyor, hepinizi sevgiye saygıyla selamlıyorum” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından protokol üyeleri üreticilerle birlikte ilk peynir hasadını gerçekleştirdi.

- Buse Aşçı

Kaynak:Konya'nın Sesi