Konya’yı Kuşatacak! 3 Gün Sürecek!

Konya’yı Kuşatacak! 3 Gün Sürecek!
 Muhabir
Meteoroloji 8. Bölge Müdürlüğü, Konya ve ilçeleri için hava durumu tahmin raporunu güncelledi. Yarın(10 Mayıs) Konya’da hava nasıl olacak? İşte 10 Mayıs Cuma, Konya hava durumu raporu...

Konya'da MGM uyarılarda bulundu. Verilere göre meteoroloji yarın(10 Mayıs) Konya’da havanın gökgürültülü sağanak yağışlı ve 25 derece olacağını belirtti.

Meteoroloji 8. Bölge Müdürlüğü'nden toz taşınımı uyarısı geldi. Yapılan açıklamalarda 9 Mayıs ve 12 Mayıs tarihleri arasında Türkiye genelinde toz taşınımı nedeniyle meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı vatandaşlara dikkatli olunması gerektiği hatırlatıldı.

Meteoroloji tahmininde şu ifadelere yer verdi:

"Yapılan meteorolojik değerlendirmelere göre; Ülkemizin bu akşam saatlerinden itibaren (09.05.2024 Perşembe) Kuzey Afrika ve Suriye kaynaklı toz taşınımının etkisi altında kalacağı tahmin ediliyor. Cuma günü Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı ve Güneydoğu Anadolu'da, Cumartesi günü Doğu Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da etkili olması beklenen toz taşınımının 12.05.2024 Pazar sabah saatlerinden itibaren yurdu terk edeceği tahmin ediliyor.

Toz taşınımının Doğu Akdeniz ile Doğu Anadolu’da orta kuvvette, Güneydoğu Anadolu'da yer yer kuvvetli, diğer yerlerde hafif zaman zaman orta kuvvette olması beklendiğinden hava kalitesinde azalma, görüş mesafesinde düşme, yağış anında çamur şeklinde yağış ve sağlık problemleri gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların ve yetkililerin dikkatli ve tedbirli olması için meteorolojik değerlendirme yayınlanmıştır. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün hazırlayacağı hava tahmin raporlarının ve meteorolojik uyarıların takip edilmesi önem arz etmektedir."

Meteoroloji 8. Bölge Müdürlüğü, tarafından yapılan son tahmine göre Konya'da en düşük ve en yüksek sıcaklık dereceleri ise şöyle olacak:

111.png

112.png

113.png

114.png

-Büşra GÜLTAŞ