Robot Sophia'ya Konya'dan rakip çıktı! (TIKLA-İZLE)

Robot Sophia'ya Konya'dan rakip çıktı! (TIKLA-İZLE)
 Muhabir
Konya'da Cumhuriyetin 100. yılına özel AKINROBOTİCS İnsansı Robot Fabrikasında ADA-7 Robot lansmanı ve 100. yıl kutlama programı gerçekleştirildi. ADA serisinin son ve en yeni versiyonu ise görenleri kendine hayran bıraktı.

Türkiye'nin yerli robotik markası olan AKINROBOTİCS yaptığı çalışmalarla adından sıkça söz ettirirken Cumhuriyetin 100. yılına da damga vurdu.

Cumhuriyet’in 100. yılı kutlama töreni, AKINROBOTICS İnsansı Robot Fabrikasında gerçekleştirildi. Açılış töreni AKINSOFT ve AKINROBOTICS Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Özgür Akın'ın konuşmasıyla başladı. Akın konuşmasında Cumhuriyetin 100. Yılı şerefine vurguda bulundu. Konuşmasının sonunda AKINROBOTICS’in ADA Serisi robotlarının son ve en yeni versiyonunu Sosyal Robot ADA-7’yi, Üretim Koordinatörleri Emre ÇAĞ ve Süleyman DEMİR ile birlikte tanıttı.

whatsapp-image-2023-10-26-at-15-12-45.jpeg

YENİ ROBOTUN ÖZELLİKLERİ SAYMAKLA BİTMİYOR

Akın, tüm üretim ve yazılım aşamaları AKINROBOTICS bünyesinde yapılan ADA serisinin son üyesi Sosyal Robot ADA-7’yi tanıttı. ADA-7, gelişmiş yapay zekâ teknolojisine, yüz algılama, duygu, yaş ve cinsiyet analizi yeteneklerine, üstün hareket kabiliyeti ve iskelet takibi gibi pek çok özelliğe sahip dedi.

Tören, Cumhuriyetin 100. yılı kutlama töreninde açılması amaçlanan “2023 Vizyonu” kapsamında kapsül açma töreni ile devam etti. AKINROBOTICS 2019 yılında 10. yılını kutladığı tören esnasında, 2023’te açılması planlanan AKINROBOTICS bünyesinde bulunan tüm departman çalışanları, protokol üyeleri ve Dr. Özgür Akın mesajlarını kapsüllere yerleştirdi. AKINROBOTICS Anıtı’nda kilit altına alınmış anahtarın bir tanesi törene katılan dönemin Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak’a emanet edilmişti. Protokol üyesi, Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Nuri Çelik, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Deveci, Öğretim üyesi Dr. Vahit Tongur, Özel Kalem Müdürü Lütfü Çelik ve AKINSOFT, AKINROBOTICS Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Özgür Akın, kapsüller içerisindeki bazı mesajları seçerek okumalarına devam etti.

whatsapp-image-2023-10-26-at-15-12-45-1.jpeg

Tören, fabrikayı ve yapılan çalışmaları yerinde gözlemleme fırsatı bulan davetliler ile birlikte toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi. AKINROBOTICS, yüksek teknoloji yolunda hızla ilerlemeyi sürdürürken, geleceğe yönelik yeni projeleri ile bilime ve insanlığa hizmet etmeye devam edecek.

- Nurseda İnan

Etiketler: Konya Haber, Konya Haberleri, Konya Teknoloji Haberleri, Konya Güncel Haberler, AKINROBOTİCS

Kaynak:Konya'nın Sesi