SİLLE’DE KAYA ISLAH ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

SİLLE’DE KAYA ISLAH ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
5 bin yıllık tarihi yerleşim yeri Sille’deki yamaçlarda, kaya düşmesi riskine karşı ıslah çalışmaları sürüyor. Çalışmaları değerlendiren Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Sille’nin siluetinde bozulma olmayacağını vurguladı.

Gülşen Çopur

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı Sille’de devam eden kaya ıslahı çalışmaları ile ilgili basın toplantısı düzenledi. 5 bin yıllık tarihiyle turistlerin uğrak mekanı olan Sille’de yamaçlarda oluşabilecek kaya düşmelerine karşı ıslah çalışmaları yapılıyor. Gazetecilere konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Pekyatırmacı, Sille Baraj Caddesi üzerindeki kayalarda ıslah çalışmasına başlandığını ve bölgenin uzun yıllardır afete maruz alan olarak belirlendiğini ifade etti.

Sille’nin siluetinde bozulma olmayacak

Sille’de genel manada çok ciddi çalışmalar yapıldığının altını çizen Pekyatırmacı, “Sille bizim gözbebeğimiz. Baraj Caddesi çok yoğun bir şekilde kullanılıyor. Böyle bir bölgede de afete maruz bir alan olmaması gerekiyor. Bununlar ilgili uzun yıllardır çalışıyoruz. Farklı etütler, projeler, raporlamalar yapıldı. Ama en son çalışmayı 2019 yılında başlattık. 2019 yılından itibaren bu bölgenin üç boyutlu fotoğrafları çıkartıldı. Bütün kayalar tek tek tespit edilerek, hepsi numaralandırıldı. Burada tehlike arz eden ve zaman içerisinde düşme ihtimali olan kayalar ortaya çıkarıldı. AFAD’la Koruma Kurulumuzla, Büyükşehir Belediyemizle görüşmeler yapıldı. Ve en sonunda bir proje ortaya çıktı. 2021 yılında yaptığımız ihale ile birlikte projeyi uygulamaya başladık. Şimdi burada numaralandırmalara göre kırılması gereken kayalar kırılıyor, indirilmesi gerekenler indiriliyor, yerinde tespitlenmesi gerekenlere işlem uygulanıyor. Kayaların hepsini bertaraf etmemiz mümkün değil. Zaten böyle bir amacımız da yok. Çünkü buradaki kayalar Sille’nin de bir silueti haline gelmiş durumda. Bu noktada çalışmalar devam ediyor. Sille’nin siluetinde bir bozulma olmayacak” dedi.

Türkiye’nin en büyük ikinci ıslah çalışması

Yürütülen ıslah çalışmalarının Sümela Manastırı’nda yapılan çalışmalardan sonra Türkiye’nin en büyük ikinci ıslah çalışması olduğunu vurgulayan Pekyatırmacı, “Bu anlamda örnek Türkiye’de örnek olacak bir çalışmaya da aslında imza atmış oluyoruz. Çalışmalarımız bittiğinde eski ve yeni hali arasında çok silueti bozacak bir değişiklik olmayacak” ifadelerini kullandı. Aşağıya düşen kayaçların tehlike oluşturmaması için çelik bariyerler oluşturduklarını ifade eden Pekyatırmacı, “Çelik bariyerlerin ardından Baraj Caddesi üzerine bir toprak arme duvar yapılarak bu alan afetlerden korunmuş olacak” diye konuştu. Verilen bilgilerin ardından, çalışmanın yürütüldüğü kayalık alanda ıslah kapsamında kontrollü bir patlatma da gerçekleştirildi.