Vakit Daralıyor! Konyalı Üretici Telaşlı... Bakla Zınnı Böceği Bahçede!

Vakit Daralıyor! Konyalı Üretici Telaşlı... Bakla Zınnı Böceği Bahçede!
Konya’nın Beyşehir ilçesinde bazı meyve bahçelerindegörülmeye başlanan zararlılardan “bakla zınnı böceği” üreticidetedirginliğe sebep oldu.

İHA'nın haberine göre: Beyşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen saha çalışmaları esnasında bazı meyve bahçelerinde yapılan kontrollerde ağaçların çiçeklerinde zarara sebep olan bakla zınnı böceği tespit edildi. Ürün kaybına karşı vakit kaybetmeden harekete geçen ekipler, zararlıya karşı önlem amacıyla çalışma başlattı.

Ziraat mühendisleri tarafından üreticiler zararlı böceğe karşı mücadele konusunda uyarılıp bilgilendirilirken, “Bu zararlıya karşı üreticilerimiz buz mavisi kaplara su doldurup ağaç diplerine koyarak mücadele edilebilir” denildi.

Meyve ağaçlarında yapılan kontrollerde elma ağaçlarının fenolojik olarak fare kulağı dönemine gelmiş durumda olduğu bilgisi de verilirken, “Meyve üreticilerimiz hastalık ve zararlı mücadele konusunda ayrıntılı bilgi almak için ilçe müdürlüğümüze başvuruda bulunabilirler” hatırlatmasında bulunuldu.

Kaynak:İHA