‘Dolar, Eruo’yu geçebilir’

‘Dolar, Eruo’yu geçebilir’
MÜSİAD Konya Şubesi’nde düzenlenen programda konuşan KTO Karatay Üniversitesi İslam İktisadı ve Finans Bölümü Öğretim Üyesi Hasan Basri Alım Dolar’ın yakın zamanda Euro’yu geçeceğini öne sürdü.

Esra Örengül

MÜSİAD Konya Şubesi’nde düzenlenen programda konuşan KTO Karatay Üniversitesi İslam İktisadı ve Finans Bölümü Öğretim Üyesi Hasan Basri Alım, ekonomik konjonktürde iniş çıkışların her zaman olduğunu belirterek “Bazen bu iniş ve çıkışlar iş yapma sürecinizi zorlaştırabilir. Buna ayak uydurmak ve işinizi sürdürmek zorundasınız” dedi.

Yaşanan en büyük zorlukların dünyada enflasyonun yükselmesi, Rusya-Ukrayna savaşı ve bu durumun yarattığı lojistik kopukluklar olduğunu anlatan Alım, “Yüksek enflasyon ve kur  ekonomide her zamanlar sorunlar olabilir. Bu koşullar hep aşılır diye düşünüyoruz. Faizler baskılanmaz ve dövize mümkün oldukça baskı kuracak enstrümanlar kullanılacaktır. Ama yükseliş trendinin devam edeceğini düşünmekteyim. Doların dünya üzerinde halen etkisi sürmektedir. Halen ihracatın dolar üzerinden yoğun bir şekilde devam etmesi ve güvenli bir liman olması ile Avrupa’nın Rusya ile ilişkisinden dolayı Euro dolar kadar yükselişe geçmeyecektir. Dolar kurunun Euro gececiği ön görüsündeyim” diye konuştu

Yatırımlar sürmeli

Hasan Basri Alım; moral bozmadan yatırımların devam etmesi gerektiğini belirterek, “Ancak her geçen yıl kâr oranları düşecektir. Bu ivmede şimdiden yatırımlarımızı devam ettirmeliyiz özellikle gelen yaz ayı ile birlikte gıda ve enerji üzerinde fiyat baskılanacağını düşünüyorum. Yatırımı ertelemenin maliyeti daha yüksek. Kurlara, maliyet artışına vs. çözüm bulunur ve bir şekilde o yatırım yapılır. Talebi karşılayamamak, pazarı yurtiçi veya yurtdışında rakiplere kaptırmak, küçülen pazarın getirdiği maliyet artışlarını karşılamak gibi etkenlerin getirdiği fatura çok daha büyük olur. Türk lirası ile borçlanma ve yatırım yapılması çok makul ve mantıklı olacaktır. Krizleri fırsata çeviren durumlar olacaktır. Sermayelerinizi mal ve hizmete yatırmanız bu piyasa koşullarında size zorlu bir ekonomik durumundan kurtaracaktır. Bu yatırım trendine ayak uydurmak ve işinizi sürdürmek zorundasınız. Bazen bu iniş ve çıkışlar iş yapma sürecinizi zorlaştırabilir. En büyük zorluklar Dünyada enflasyonun yükselmesi, Ukrayna savaşı ve bu durumun yarattığı lojistik kopukluklar ve zorluklar Tüm şirketler bunlarla karşı karşıya, Enerji konusu her zaman gündemde ama işleri devam ettirmek için elimizden geleni yapmanız gerekiyor. Dünyanın gündeminde yüksek enflasyon var. Dünyanın çoktan unuttuğu bir konuyla yeniden karşılaştı” ifadelerini kullandı.