Menteşe Kültür ve Sanat Festivali, baca yakma töreni ile başladı

Menteşe Kültür ve Sanat Festivali, baca yakma töreni ile başladı
 İnternet Editörü
Menteşe Belediyesi tarafından bu yıl 8'incisi gerçekleştirilen ve 3 gün sürecek olan Kültür ve Sanat Festivali, Muğla Büyükşehir Belediyesi önünde baca yakma töreni ile başladı.

Menteşe Belediyesi tarafından bu yıl 8'incisi gerçekleştirilen ve 3 gün sürecek olan Kültür ve Sanat Festivali, Muğla Büyükşehir Belediyesi önünde baca yakma töreni ile başladı. Festival çerçevesinde Muğla Yörük Obaları Derneği ve Muğla Büyükşehir Belediyesi Folklör ekibi gösteri yaptı.

Cumhuriyetin 100. yılının coşku ile kutlanacağını ifade eden Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, "Sevgi, hoşgörü ve demokrasi kenti Menteşe'de şenliklerimizi bu yıl ayrı bir heyecanla kutluyoruz. Cumhuriyetimiz 100 yaşında. Şenliklerimizi 100'üncü yıla yakışır şekilde kutlayacağız. 2014 yılında ilk göreve geldiğimiz zamandan bu yana 9 yıl geçti. Atamızın mirası Cumhuriyet'e nasıl sahip çıkıyorsak, Menteşe'mize de aynı şekilde sahip çıkıyoruz. Menteşe'nin tüm güzelliklerini koruyor, geleceğe taşıyoruz. Sosyal belediyeciliğin gereğini yapıyoruz. Sizlerin güveni ve desteği ile hizmetlerimiz başarıya ulaşıyor. Ben ve ekibim sizlerin yaşam standartlarını yükseltmek için çalışacağız. Menteşe'mizi birlikte yönetmeye devam edeceğiz" dedi. Gümüş, imkanların yetmediği yerde Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin Menteşe'ye destek verdiğini söyleyerek Osman Gürün'e de teşekkür etti.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise "Muğla merkezde çok uzun yıllar önce başlayan festival, 2014'ten itibaren Menteşe Belediyesi'ne geçti. Menteşe Belediyesi, şenliğe çok farklılık kattı. 30 yıldır bu şenlik devam ediyor. 3 gün boyunca Menteşe'de şenlikler devam edecek. Bu sürekliliği sağladığı için Bahattin Gümüş'e teşekkür ediyorum. Muğla'nın kültürü, gelişen dünyada dejenere olmadan devam etti. Başka kentlerde kent kültürü dejenere olmuş durumda. Bu toplu un geçmişten gelen kültürünü muhafaza etmesi lazım. Çağın gereklerine göre değişimler olacaktır. Muğla'ya henüz bu dejenerasyon ulaşmadı. Geçtiğimiz günlerde Yörük Şenliği'ni yaptık. Muğla'nın örf adeti konuşuldu. Değerlerimize sahip çıkmamız gerekiyor "dedi.

Konuşmalardan sonra baca yakma töreni yapıldı ve protokol tarafından güvercin uçuruldu. Festival şenlik yürüyüşü ile devam etti.

Düzenlenen etkinliğe Menteşe Kaymakamı Mehmet Eriş, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, ,CHP Muğla Milletvekilleri Cumhur Uzun, Süreyya Öneş Derici, Gizem Özcan, bazı STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.