Bakan Fidan'ın yoğun diplomasi trafiği sürüyor

Bakan Fidan'ın yoğun diplomasi trafiği sürüyor
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Abu Dabi'de Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nehyan ile görüştü. Bakan Fidan, Katar'a da resmi bir ziyaret yapacak.

Dışişleri Bakanlığı, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, üst düzey temaslarda bulunmak üzere BAE'nin başkenti Abu Dabi'yi ziyaret eden Fidan'ın, BAE Devlet Başkanı Al Nahyan ile görüştüğünü duyurdu.

Paylaşımda, "Bakanımız Hakan Fidan, Abu Dabi'de Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan ile görüştü" ifadesi kullanıldı.

Ayrıca diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Bakan Fidan, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile telefonda görüştü.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre Hakan Fidan, 24-25 Ekim'de Katar’a da resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.

Bakan Fidan, Doha'da Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman ile bir araya gelecek ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani tarafından da kabul edilecek.

Görüşmelerde, önümüzdeki dönemde Doha'da düzenlenmesi öngörülen Türkiye- Katar Yüksek Stratejik Komite Dokuzuncu Toplantısı'nın hazırlıkları başta olmak üzere, ikili ilişkilerin ele alınması öngörülüyor.

Ayrıca, başta Filistin'deki son durum olmak üzere, bölgesel ve uluslararası gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde de bulunulacak.