Kardeşler arası miras paylaşımında yeni gelişme! O şart tamamen değiştirildi

Kardeşler arası miras paylaşımında yeni gelişme! O şart tamamen değiştirildi
81 ilde tapuda yeni döneme geçildi. Tüm bu gelişmeler, miras paylaşımı ve tapu devir işlemlerindeki süreçleri daha adil ve hızlı hale getirmeyi amaçlıyor

Yeni gelişmelerle birlikte kardeşler arasında miras paylaşımı ve tapu devir işlemleri artık daha kolay hale geldi. Tapu işlemleri ve miras paylaşımında önemli bir şartın tamamen değiştirilmesi, bu süreci olumlu yönde etkiledi.

Önceden kardeşler arasında miras paylaşımı ve tapu devir işlemlerinde bazı şartlar aranıyordu. Ancak artık bu şartlardan biri tamamen ortadan kaldırıldı. Bu gelişme, miras kavgalarının önüne geçilmesi ve tapu devir işlemlerinin daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi anlamına geliyor.

Tapu devir işlemlerinde tamamen değişiklik yapıldı. Aynı anne ve babadan gelen kardeşlere kalan mirasın paylaşımıyla ilgili kolaylık sağlanması amaçlandı.

Daha kolay ve hızlı şekilde taşınmaz paylaşımını mümkün kılan yeni uygulama gereği artık tapu devir işlemlerinde noter şartının aranmamasına karar verildi. Mal paylaşımında noter onayı gerektiren süreçlerde taraflar arasında sadece bir yazılı sözleşme yeterli olabilecek.

Bu karardan önce, aynı anne babadan kardeşler arasından miras yoluyla kalan hisseli tapuların devri ve satışı için ortak bir kararla fiziki olarak notere gidilmesi gerekiyordu. Tarafların noterde hazır olarak bulunmaları ve imza vermeleri şartı bulunuyordu. Ancak bu şart tamamen ortadan kalktı. Notere gitmek artık zorunlu olmayacak. Yazılı bir sözleşmenin bulunması yetecek.

images.jpg

Bu kararla birlikte zorunluluk ortadan kalktığı için tapu devir işlemleri daha kolay şekilde gerçekleşebilecek. Böylece aradaki bürokratik işlemler hızlanacak. Tapu Sicil Müdürlüğü ve noterde izlenmesi gereken yollar, taşınmazın sınırlarının belirlenmesi ve tapu alım-satım işlemlerinin eksiksiz tamamlanması anlamında önemli görülüyor. Yeni kararla birlikte tüm bu prosedürler içinde meydana gelen karışıklıkların giderilmesi amaçlanıyor.

Hisseli tapu satış işlemleri için tüm hissedarların fikir birliğinde olması şartı bulunuyor. Öte yandan avukatlara yetki verilerek işler daha kolay şekilde yürütülebiliyor.

Hisseli tapu satış işlemlerinde kaldırılan şart sayesinde tapu devir işlemleri kolaylıkla yapılabilse de yerel belediyelerde gerçekleştirilecek devir işlemlerinde tüm hissedarların fiziki olarak orada bulunması zorunluluğu halen bulunuyor.

Kaynak: Kamusonhaber

Kaynak:Haber Merkezi