Başkan Altay El Halil Belediye Başkanı Sneineh ile görüştü!

Başkan Altay El Halil Belediye Başkanı Sneineh ile görüştü!
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya Büyükşehir ile kardeş belediye olan Filistin El Halil Belediye Başkanı Tayseer Abu Sneineh ile video konferansla görüştü.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’nın kardeş şehri Filistin’in El-Halil Belediye Başkanı Tayseer Abu Sneineh ile video konferans aracılığıyla görüştü.

Tayseer Abu Sneineh’ten bölgedeki son durum hakkında bilgi alan Başkan Altay, tüm Konya halkının süreci yakinen takip ettiğini, ilk günden itibaren hem meydanlarda hem sosyal medyada tepkilerini dile getirdiğini; kendilerinin de Büyükşehir Belediyesi, Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve UCLG çatısı altında tepkilerini en yüksek dilden söylemeye gayret ettiklerini ifade etti.

“İNSANİ YARDIM KORİDORU AÇILDIĞINDA HER TÜRLÜ EKSİĞİN GİDERİLMESİ İÇİN KONYA OLARAK HAZIRIZ”

İsrail’in yaptığının bir insanlık suçu, bir soykırım olduğunu her platformda dile getirmeye devam ettiklerini kaydeden Başkan Altay şöyle devam etti:

“Toptan bir cezalandırmaya giderek insanların elektriğini, suyunu kestiklerini, masum sivilleri gözetmeden bir katliam yaptıklarını ifade ediyoruz. Bir an önce ateşkesin sağlanmasını ve insani yardım koridoru açılarak Gazze’de yaşayan insanların temel ihtiyaçlarının giderilmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Özellikle öldürülen masum çocuklar ve siviller için sadece Müslümanların değil, tüm dünyanın vicdanının sorumlu olduğunu ve üzülmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Kalıcı olarak barışın tek yolunun başkenti Kudüs olan bir Filistin Devleti kurulması gerektiğini ifade ediyoruz. Hem Sayın Cumhurbaşkanımız hem Dışişleri Bakanımız hem bizler bulunduğumuz hep platformda Filistinli kardeşlerimizin yanındayız, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Allah yardımcınız olsun. Dualarımız sizinle. Ayrıca insani yardım koridoru açıldığında her türlü eksiğin giderilmesiyle ilgili olarak da Konya Büyükşehir ve Konya halkı olarak hazırız.”

“KONYA’DAKİ UCLG DÜNYA KONSEYİ’NE KATILMANIZ ÇOK ÖNEMLİ”

Görüşmede El-Halil Belediye Başkanı Tayseer Abu Sneineh’i 26-27-28 Ekim’de Konya’da düzenlenecek UCLG Dünya Konseyi’ne davet eden Başkan Altay, Dünya Konseyi’nde önemli gündem maddelerinden birinin Filistin’de yaşananlar olacağını belirtti.

Sneineh’in UCLG-MEWA Başkanı olarak Konya’da bulunmasının önemli olduğunu kaydeden Başkan Altay, “Sizleri görmeyi çok arzu ederiz ama gelemiyorsanız da online olarak katılmanız çok önemli” diye konuştu.

icpr1azbspxxyb7iuk3wm5s9tznokwor4qgadxjz.jpg

“MADDİ VE MANEVİ DESTEĞİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

El-Halil Belediye Başkanı Tayseer Abu Sneineh de 26 Ekim’de Konya’ya gelmeyi çok istediklerini ancak yaşadıkları zorluklar nedeniyle gelemeyeceklerini bildirerek, “UCLG Dünya Konseyi’ne uzaktan bağlanarak katılabiliriz. Her yer tehlikeli, bütün girişler kapalı. Büyük hapishane gibi bir yerde yaşıyoruz. Çıkmak çok zor. Biz, size desteğiniz için çok teşekkür ediyoruz. Biz şu an büyük bir imtihandayız. Türkiye genelinde özellikle Konya’da meydanlara çıktığınız için teşekkür ederiz. Biz insanlığı ve özgürlüğü böyle hissedebiliriz. Maddi ve manevi desteğiniz için çok teşekkür ediyoruz. Konya’ya gelmek isterdim. Size başarılar diliyorum. Her zaman Filistin’e destek olacağınıza inanıyorum” açıklamasında bulundu. -Nurseda İnan

Kaynak:Konya'nın Sesi