Konya Bilim Günleri başlıyor!

Konya Bilim Günleri başlıyor!
 Muhabir
Konya Bilim Günleri kapsamında 4 gün boyunca farklı konu ve temada birçok etkinlik yapılacak. Peki, Konya Bilim Günleri ne zaman ve nerede yapılacak? İşte detaylar...

Konya'da Bilim Günleri başlıyor. Farklı konu ve temada atölye çalışmaları, eğlence bilim gösterileri, simülasyonlar ve daha pek çok etkinliğin yapılacağı Konya Bilim Günleri'nde Konyalılar, 4 gün boyunca festival tadında günler yaşayacak.

Konya Bilim Günleri, Konya Bilim Merkezi'nde 26-29 Ekim 2023 tarihleri arasında saat 10.00'da başlayıp 18.00'a kadar devam edecek.

konya-bilim-gunu-site-759s-001.webp

Hafta içi okul gruplarının yoğun katılımı, hafta sonu ise 7'den 70’e her yaştan ziyaretçinin dâhil olacağı geniş kapsamlı bir program olacak olan Konya Bilim Günleri'nin etkinlik detayları ise şöyle:

ATÖLYELER

1. Atölye Adı: Micro:Bit

Yaş: 9+ Yaş

Açıklama: Microbit, katılımcılara programlamayı ve elektroniği öğrenmek için tasarlanmıştır. Üzerinde bulunan LED'ler, butonlar ve sensörler ile öğrenciler, basit animasyonlar, oyunlar ve uygulamalar oluşturabilirler.

2. Atölye Adı: Scratch Uygulamaları

Yaş: 9+ Yaş

Açıklama: Çocukların kullanımına göre tasarlanmış ve basit bir ara yüze sahip bir programlama dilidir. Geleneksel programlama dillerinin aksine kullanıcı, istediği fonksiyonları fareyle tıklayıp sürükleyerek animasyonlar, oyunlar yaratabilir.

3. Atölye Adı: Makine Öğrenmesi

Yaş: 7+ Yaş

Açıklama: Bilgisayarların verilerden kalıplar çıkararak öğrenmesini sağlayan bir yapay zeka alt kümesidir. Makine öğrenimi modelleri, verileri analiz ederek gelecekteki davranışları tahmin etmek, sınıflandırmak veya tahmin etmek için kullanılabilir.

4. Atölye Adı: VR Gözlük

Yaş: 8+ Yaş

Açıklama: kendinizi üç boyutlu görüntü içerisinde hayal edebilir misiniz? VR gözlüğünüzü yaparak bu deneyimi yaşayabilirsiniz.

5. Atölye Adı: Elektronik Sanat

Yaş: 9+ Yaş

Açıklama: Elektronik devre elemanlarını farklı bir alanda kullanarak onları sanata dönüştürmeye ne dersiniz?

6. Atölye Adı: Elektroliz

Yaş: 8+ Yaş

Açıklama: Elektrik akımı yardımıyla, bir sıvı içinde çözünmüş kimyasal bileşiklerin ayrıştırılması işlemini deney yaparak gözlemleyin.

7. Atölye Adı: Hidrojel

Yaş: 8+ Yaş

Açıklama: Suda şişebilen, yumuşak ve akıllı polimer olan hidrojeller hazırlama davet ediyoruz.

8. Atölye Adı: İnsan Anatomisi

Yaş: 7+ Yaş

Açıklama: İnsan anatomisine hiç bu gözle bakmamıştınız. Farklı filtrelerle iskelet sistemini keşfedin.

9. Atölye Adı: Su Piresi

Yaş: 10+ Yaş

Açıklama: Hiç su piresi gördünüz mü? Bu kadar minik bir canlının kalbinin nasıl hızlı attığını görünce çok şaşıracaksınız.

10. Atölye Adı: CD Spektroskop

Yaş: 8+ Yaş

Açıklama: Spektroskop sayesinde farklı ışık kaynaklarının ışık tayflarını inceleyerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

11. Atölye Adı: Spin Art

Yaş: 9+ Yaş

Açıklama: Hızla dönen bir mekanizma üzerinde sanatsal bir çalışma yapmaya ne dersiniz?

12. Atölye Adı: Benim Şehrim

Yaş: 8+ Yaş

Açıklama: Kendi şehrinizi planlamak ve yerleşimler yapmak için bu atölyeye katılabilirsiniz.

13. Atölye Adı: Yıldız Feneri

Yaş: 6+ Yaş

Açıklama: Takımyıldızlarını öğrenerek modelleme yapmaya ne dersiniz?

14. Atölye Adı: QR Güneş Sistemi

Yaş: 7+ Yaş

Açıklama: Güneş Sistemi hakkında bildiklerinizi ve bilmediklerinizi karşılaştırarak yeni şeyler öğrenmeye davet ediyoruz.

15. Atölye Adı: Uzay 4D

Yaş: 6+ Yaş

Açıklama: Artırılmış gerçeklik içerikli ve sanal ortam destekli bu harika kartlarla; uzay, gezegenler ve uzay araçlarını yakından gözlemleyebilirsiniz.

KARTALLI ALAN ATÖLYELERİ

1. Etkinlik: 360 Selfie

Yaş: Tüm yaşlar

Açıklama: Ziyaretçi, platform üzerindeki konumunu alır ve kamera için poz verir. Kamera, dokunmatik kiosk üzerinden tetiklenir ve geri sayım ile birlikte çekim yapar. Yüksek hızlı çekim yapan kamera, katılımcının etrafında tam bir tur attıktan sonra çekim sonlandırır.

2. Etkinlik: Lego Şehrim

Yaş: Tüm yaşlar

Açıklama: Tamamı lego parçalarıyla tasarlanmış şehri görmeye davet ediyoruz.

3. Etkinlik: Gizemli Orman

Yaş: 4-9 yaş

Açıklama: Sırlarla dolu yemyeşil bir orman, her yerde farklı bir macera her çiçeğin arkasında yeni bir gizem her ağacın altında farklı bir eğlence sizleri bekliyor. Papağanların yuva yaptığı, kurbağaların yarıştığı, böcek adasında sapanla mücadelelerin yaşandığı mis kokulu çiçek bahçeleri ve orman cücelerinin şaşırtıcı evleri arasında arıların ve kelebeklerin yapıldığı küçük atölyeler, işte tüm bunlar Gizemli Ormanda…

4. Etkinlik: Safari

Yaş: 4-9 yaş

Açıklama: Afrika’nın ıssız ormanlarında gezmeye ve bir birinden egzotik canlılarla tanışmaya hazır mısınız? Filler, zürafalar, zebralar, papağanlar onları yakından görme ve fotoğraf çektirme fırsatını kaçırmayın. Ayrıca bir birinden eğlenceli ve eğitici atölye ve oyunlarda bu etkinlikte sizleri bekliyor.

5. Etkinlik: Uzay Mekiği

Yaş: Tüm yaşlar

LEGO ALANI ETKİNLİK SEANSLARI

ekran-resmi-2023-10-21-12-19-13-sr9s-1.webp

BİLİM SOKAĞI ATÖLYELERİ

1. Etkinlik: Mini Kampüs

Yaş: 4-9 yaş

Açıklama: Geleceğin doktorları, mühendisleri, sanatçıları büyüyünce ne olacaklarına karar verdiler mi? Karar veremeyen ya da verdiği karardan emin olmak isteyen minikler için meslekleri daha yakından tanıyabilecekleri mini bir kampüs hazırlayalım dedik. Etkinlik alanına yerleştirilen oyuncak evler, çocuk oturma grupları ile farklı bir faaliyet alanı yaratılır. Evlerden her biri ve önündeki alan farklı bir fakültedir. Fakülteye girişte kayıt yapılır ve eğitim sonu sınavında başarılı olan minikler diplomalarını alarak fakülteden mezun olurlar.

2. Etkinlik: Dreamlab

Atölye Adı: STEAM PARK

Yaş: 3-6 Yaş

Açıklama: Zincirleme reaksiyonlar oluşturarak sebep sonuç ilişkisi kuracağınız harika bir eğlence parkı tasarlamaya ne dersiniz?

Atölye Adı: Köprümü Tasarlıyorum

Yaş: 7-12 Yaş

Açıklama: Yüzyıllar önce yapılmış köprüler nasıl hala ayakta durabiliyor? Köprüleri ayakta tutan temel yapılar neler? Bu atölyede köprünün temel unsurlarını öğrenerek nehir üzerinde bir köprü inşa etmeye hazır mısın?

Atölye Adı: LEGO Challenge

Yaş: 7-12 Yaş

Açıklama: Hızlı matematiksel işlemler ve hayal gücünü kullanarak verilen kartlardaki görevleri en kısa sürede tamamlaya bilir misin? O zaman sizleri LEGO Challenge atölyesinde bekliyor olacağız!

Atölye Adı: XL Dünyam

Yaş: 3+ Üzeri

Açıklama: Hayal dünyandaki bir evi, arabayı ya da gemiyi kendin inşa etmeye ne dersin? Bu atölyede ailenle birlikte dilediğin yapıları inşa edebilirsin.

ÇOCUK KÜTÜPHANESİ ATÖLYELERİ

1. Atölye Adı: Şımarık Fil

Seans: 10:00

Yaş: 4-7 Yaş

Açıklama: Etkinliğe katılan çocuklar ile tanışma etkinliği gerçekleştirilecektir. Tanışma etkinliğinden sonra Şımarık Fil kitabı okunacaktır. Kitap sonrası drama etkinliği ile devam eden etkinlikte, çocuklar fil atölyelerini tamamlayacaklardır.

2. Atölye Adı: Bizim Evin Robotu & Robotlar Nasıl Çalışır?

Seans: 11:00

Yaş: 4-7 Yaş

Açıklama: Robotlar nasıl çalışır? Onlara komutları nasıl veririz? Tüm bunları drama ve hikâyelerle deneyimlemek için sizleri davet ediyoruz.

3. Atölye Adı: Mühendis Mert & Marangozlar Nasıl Çalışır?

Seans: 12:00

Yaş: 4-7 Yaş

Açıklama: Mert, eski eşyalardan yeni tasarımlar yapmayı ve farklı çözümler üretmeyi çok seviyor. En çok da hayvan dostlarının hayalini gerçekleştirmek onu mutlu ediyor. Haydi, gelin Mert’in ilginç tasarımlarını birlikte keşfedelim.

4. Atölye Adı: Dev Tavşan & Küçülen Kâğıt

Seans: 13:00

Yaş: 4-7 Yaş

Açıklama: Haşarı bir tavşanın peşinde neşeli, öğretici ve merak uyandıran bir arayış yolculuğuna çıkmaya ne dersiniz?

5. Atölye Adı: Noktacık & Doğadaki Sanat

Seans: 14:00

Yaş: 4-7 Yaş

Açıklama: Kendini sorgulayan Noktacık karakteri ile çocuklar, her birinin içinde gizli bir yetenek olduğunu anlayacak ve bu yeteneği keşfetme yolunda cesaret bulacaklardır.

6. Atölye Adı: Huysuz Uğurböceği & Uğurböceği Yapımı

Seans: 15:00

Yaş: 4-7 Yaş

Açıklama: Uğurböceklerinin yaşamı hakkında bilgi sahibi olup mini uğurböcekleri yapmaya ne dersiniz?

8. Atölye Adı: Mini Kukla Gösterisi & Tasarımı

Seans: 16:00

Yaş: 4-7 Yaş

Açıklama: Kukla gösterisine katılarak hayal gücünü kullanmaya ve kendi kuklanı tasarlamaya bekliyoruz.

9. Atölye Adı: Arkadaşım Dişçi & Diş Atölyesi

Seans: 17:00

Yaş: 4-7 Yaş

Açıklama: Arkadaşım Dişçi kitabını okuyarak dişçilik mesleği üzerine atölye çalışması yapmaya ne dersiniz?

SERBEST ZAMAN ATÖLYELERİ

1. Atölye Adı: Mini İnşaat Seti

Yaş: 4-7 Yaş

Açıklama: Etkinliğe katılan çocuklar inşaat mühendislerinin yaptıkları gibi bir bina inşa planlayarak bir bina inşa edeceklerdir.

2. Atölye Adı: Mars Araştırmacıları

Yaş: 4-7 Yaş

Açıklama: Etkinliğe katılan çocuklar bir Mars görevi ile marsta koloni kurarak Mars gezegeninde yeni bir yaşam arayacaklardır.

3. Atölye Adı: Yüz Ressamı

Yaş: 4-7 Yaş

Açıklama: Etkinliğe katılan çocuklara atölyelerin sonunda yüzleri istedikleri şekilde boyanacaktır.

SERALAB ATÖLYELERİ

1.Atölye Adı: Mantar Üretimi Atölyesi

Yaş: 7+ Yaş

Mantar Üretimi Atölyesi, katılımcılara mantar biyolojisi ve üretim süreçleri hakkında derinlemesine bilgi vermeyi amaçlar. Bu atölyede, katılımcılar mantarların nasıl büyüdüğünü, çeşitli mantar türlerini ve evde mantar üretimi için gerekli temel teknikleri öğreneceklerdir.

2. Atölye Adı: Pamuk Yapımı Atölyesi

Yaş: 7+ Yaş

Pamuk Yapımı Atölyesi, pamuğun tohumdan kumaşa olan yolculuğunu katılımcılara detaylı bir şekilde aktarmayı hedefler. Katılımcılar, pamuk ekimi, hasadı, işlenmesi ve son olarak tekstil ürünlerine dönüşüm süreçlerini keşfedeceklerdir.

3. Atölye Adı: Karınca Yuvası Yapımı Atölyesi

Yaş: 5+ Yaş

Karınca Yuvası Yapımı Atölyesi, karınca kolonilerinin mimari yapılarını ve sosyal organizasyonlarını mercek altına alır. Katılımcılar, karıncaların nasıl karmaşık yapılar inşa ettiklerini ve bu yapıların koloni içindeki rolünü öğrenme fırsatı bulacaklar.

4.Atölye Adı: Toprağın Katmanları Atölyesi

Yaş: 5+ Yaş

Toprağın Katmanları Atölyesi, toprağın derinliklerine bir yolculuk yapmayı ve toprağın farklı katmanlarını, bu katmanların özelliklerini ve ekosistemdeki rollerini detaylıca incelemeyi amaçlar. Katılımcılar, toprak profilini ve toprak sağlığını koruma stratejilerini keşfedecekler.

5. Atölye Adı: Hidroponik Sistem Atölyesi

Yaş: 9+ Yaş

Hidroponik Sistem Atölyesi, topraksız tarımın inceliklerini ve tekniklerini katılımcılara aktarmayı hedefler. Bu atölyede, katılımcılar hidroponik sistemlerin nasıl kurulup işletileceğini, bitkilerin nasıl büyütüleceğini ve bu yöntemin avantajlarını öğrenecekler.

6. Atölye Adı: Tohum Topu Atölyesi

Yaş: 5+ Yaş

Tohum Topu Atölyesi, katılımcılara doğaya tohum ekme sanatını öğretmeyi amaçlar. Bu atölyede, katılımcılar tohum toplarını nasıl yapacaklarını ve bu topları doğada nasıl kullanacaklarını öğrenirken, aynı zamanda yerel ekosistemleri nasıl destekleyebilecekleri konusunda bilgi alacaklar.

7. Atölye Adı: Çimlendirme Sanatı Atölyesi

Yaş: 8+ Yaş

Çimlendirme Sanatı Atölyesi, çimlendirme süreçlerini ve bu süreci sanatla nasıl birleştirebileceğimizi katılımcılara göstermeyi hedefler. Katılımcılar, tohumları çimlendirme tekniklerini öğrenirken, aynı zamanda bu bilgileri yaratıcı projeler oluşturmak için nasıl kullanabileceklerini keşfedecekler.

8. Atölye Adı: Mini Sera Atölyesi

Yaş: 8+ Yaş

Mini Sera Atölyesi, katılımcılara kendi minyatür sera ortamlarını yaratma becerilerini kazandırmayı amaçlar. Katılımcılar, bitkileri nasıl yetiştireceklerini, minyatür sera ortamlarını nasıl optimize edeceklerini ve bu ortamları nasıl sürdürülebilir kılacaklarını öğrenecekler.

9. Atölye Adı: Bakteri Ekimi Atölyesi

Yaş: 10+ Yaş

Bakteri Ekimi Atölyesi, mikroorganizmaların büyülü dünyasını katılımcılara tanıtmayı ve temel mikrobiyoloji tekniklerini öğretmeyi amaçlar. Katılımcılar, bakteri ekimi, gözlemi ve bu mikroorganizmaların doğadaki rolleri hakkında bilgi sahibi olacaklar.

ETKİNLİK ÜCRETİ NE KADAR?

Etkinliğe katılımlar ücretsiz olup, Bilim merkezine girişler ücretlidir. Giriş ücretleri yetişkinler için 7 TL, çocuklar ve öğrenciler için ise 5 TL'dir.

KONYA BİLİM MERKEZİ'NE NASIL ULAŞIRIM?

Konya Bilim Merkezi'nde gerçekleşecek olan Konya Bilim Günleri'ne gitmek için vatandaşlar 34 numaralı belediye otobüsleri ile ulaşım sağlayabilecek.

- Nurseda İnan

Etiketler: Konya Haber, Konya Haberleri, Konya Bilim Günleri, Konya Bilim Merkezi, Konya Güncel Haberleri

Kaynak:Konya'nın Sesi