Konya’da bu odaya giren çıkmak istemiyor…

Konya’da bu odaya giren çıkmak istemiyor…
 Muhabir
Konya’da gezilecek görülecek yerler listesinde ziyaretçilerin önemli bir turizm destinasyonu olan Zazadın Hanı Kervansarayında dervişlerin konakladığı, “Dervişhane” odası büyük ilgi görüyor. İşte detaylar...

Konya’da gezilecek görülecek yerler listesinde ziyaretçilerin önemli bir turizm destinasyonu olan Zazadın Hanı Kervansarayında dervişlerin konakladığı, ibadet, istirahat, tefekkür ettikleri oda olarak tefrişatı yapılan “Dervişhane” odasına giren yerli ve yabancı ziyaretçiler odadan çıkmak istemiyor.

800 yıllık Han odasında kapı içeriden kapatıldığında yukarıdan yansıyan ışığın post ve rahleye yansımasını gören ziyaretçiler adeta büyüleniyorlar.

Dünyanın farklı ülkelerinden gelen ziyaretçiler, Zazadın Hanı’ndan temin ettikleri derviş kostümüyle fotoğraf çektirerek anı ziyaretlerini ölümsüzleştiriyorlar.

Zazadın Hanı sorumlusu Hikmet Çetiner, “Yerli ve yabancı turistlerimizin Zazadın Hanı içerisinde yer alan “Dervişhane” odasını mutlaka ziyaret etmelerini ve görmeleri istiyoruz” dedi.

ZAZADIN HANI NEREDE?

Tarihte yolcuların konaklama merkezi olan, ticaretin gelişmesine büyük katkı sağlayan kervansarayların Anadolu'daki en büyük örneklerinden olan ve günümüze kadar ayakta kalmayı başaran Zazadın Hanı, mimari güzelliğiyle dikkati çekiyor.

Anadolu'da doğudan batıya ve güneyden kuzeye birçok güzergâhta Selçuklular tarafından yaptırılan yüzlerce kervansaray, Türklerin ticarete verdiği önemi, ince mimari anlayışını, konukseverliğini ve sosyal devlet anlayışını yansıtan en önemli tarihi eserler olarak ayakta durmaya devam ediyor.

Konya'ya 22 kilometre uzaklıkta, Aksaray-Konya karayolundan 5 kilometre içeride Tömek köyü yakınında yer alan han, Selçuklu kervansaraylar ağının en güzel yapılarından biri olarak biliniyor.

Zazadın Hanı'nın inşasının, Anadolu Selçuklu Sultanı 1. Alaeddin Keykubat döneminde 1235'de başladığı, oğlu 2. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında 1237'de bitirildiği tarihi kayıtlarda yer alıyor.

-Büşra GÜLTAŞ