Konya'da gezici tarım işçilerinin çocukları okulla buluşuyor

Konya'da gezici tarım işçilerinin çocukları okulla buluşuyor
Konya’nın Yunak ilçesinde, mevsimlik tarım işçisi ailelerin eğitim çağındaki çocuklarının eğitim sorunlarına çözüm arayışları devam ediyor.

Mevsimlik Gezici Tarım İşçiliği ile Mücadele Eylem Planı çerçevesinde Yunak Kaymakamlığı’nca yürütülen çalışmalarda kamu kurumlarının amir ve müdürleri, muhtarlar, sivil toplum örgütleri ve okul müdürleri ile toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda alınan karar gereği, Yunak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kurulan komisyon, ilçe genelinde yoğunlaşan mevsimlik tarım işçilerinin bulunduğu yerleşkeleri ziyaret etmeye başladı.

aw198459-03.jpg

Mevsimlik tarım işçilerinin yoğun bulunduğu alanları kurulan ekiple gezen Yunak İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut İşcan, “Mevsimlik gezici tarım işçiliğinden en çok etkilenen eğitim çağındaki çocuklar. Bu çocukların belirlenmesi ve eğitimlerinin aksamaması için alınması gereken tedbirler çerçevesinde ilçemiz genelinde belirlenen alanlara yerleştirilen işçilerimiz, komisyon marifetiyle ziyaret ediliyor. İlk gün 7 çocuğumuzun okula erişimini sağladık. Haftada birkaç kez kurulan çadır yerleşkelerini ziyaret edip, eğitim çağındaki çocuklarımızı okulla buluşturacağız" dedi.

Kaynak:İHA