Konya'ya can suyu olacak: Zamanla yarışılıyor!

Konya'ya can suyu olacak: Zamanla yarışılıyor!
 Muhabir
Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri...

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

AFŞAR GÖLET’İNDE ÇALIŞMALAR HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

Konya Taşkent Afşar Gölet’inde çalışmalar devam ediyor. Gövde dolgusu imalatlarının devam ettiği projede % 95 fiziki gerçekleşme oranı aşılırken DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, projeyi bitirmek için adeta zamanla yarıştıklarını söyledi.

whatsapp-image-2023-10-20-at-14-06-58-1.jpeg

GÖVDE DOLGU İMALATI TAMAMLANMAK ÜZERE

Afşar Gölet’inde şu anda gövde dolgusu imalatlarının devam ettiğini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “İnşaatta Konya Alanya rölekasyon yolu imalatları, gövde ve dipsavak kazı imalatları, dipsavak imalatları, memba ve mansap batardoları, dolgu imalatı ve enjeksiyon işleri tamamlanmıştır. Gövde dolgu imalatlarında ise %98 oranında gerçekleşme sağladık” diye konuştu.

4 BİN 770 DEKAR TARIM ARAZİSİ MODERN SULAMAYA KAVUŞACAK

4 bin 770 dekar araziye can suyu verecek Afşar Gölet’inin bölge tarımı için büyük önem taşıdığını belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA “Gölet sayesinde modern sulama ile tanışacak 4 bin 770 dekar arazide sulama maliyetleri düşecek, verim artacak. Sulu tarıma geçilmesiyle birlikte çiftçimiz farklı ürünler ekip, yetiştirebilecek.” dedi.

whatsapp-image-2023-10-20-at-14-06-58.jpeg

1 MİLYON 851 BİN M3 SU DEPOLAYACAK

Temelden yüksekliği 26 metre olan Afşar Gölet’inin gövdesi kil çekirdekli kaya dolgu tipinde projelendirildi. 1 milyon 850 bin m3 depolama hacmine sahip olacak baraj, 4 bin 770 dekar araziye can suyu verecek.

ÜLKE EKONOMİSİNE YILLIK 57 MİLYON TL KATKI

DSİ Genel Müdürü Sayın Mehmet Akif BALTA ” Taşkent Afşar Gölet’inde çalışmalar tamamlandığında ve bölgede yapılacak sulu tarımla 2023 yılı birim fiyatları ile ülke ekonomisine 57 milyon TL yıllık katkı sağlanması hedeflenmektedir” dedi.

- Nurseda İnan

Etiketler: Konya Haber, Konya Haberleri, DSİ, Taşkent Afşar Göleti

Kaynak:Konya'nın Sesi