Kışlık domates konservesi yaparken bilmeniz gereken tüyo! Böyle yapılırsa bozulmuyor

Kışlık domates konservesi yaparken bilmeniz gereken tüyo! Böyle yapılırsa bozulmuyor
Domates konservesi hazırlarken bilmeniz gereken lezzet sırları:

Bu basit püf noktalarına dikkat ederek kışlık domates konservenizi uzun süre bozulmadan saklayabilir ve kış aylarında yaz lezzetinin tadını çıkarabilirsiniz.

Kışlık Domates Konservesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Kışlık domates konservesi yapmak, yaz aylarının lezzetini kış aylarına taşımanın en güzel yollarından biridir. Ancak, domates konservesinin bozulmadan uzun süre dayanması için bazı önemli püf noktalarına dikkat etmek gerekir.

İşte, kışlık domates konservesi yaparken bilmeniz gereken bazı tüyolar:

1. Doğru Domatesleri Seçin: Konserveniz için sağlam, olgun ve çürüksüz domatesler seçin. Yumuşak veya lekeli domatesler kullanmaktan kaçının.

maxresdefault-004.jpg

2. Kavanozları Sterilize Edin: Kavanozları ve kapaklarını iyice yıkayın ve kaynar suda 10 dakika sterilize edin. Bu sayede kavanozlarda bulunan mikroplar öldürülür ve konservenizin bozulma riski azalır.

3. Domatesleri Doğru Şekilde İşleyin: Domatesleri yıkayın ve dilimleyin veya rendeleyerek püre haline getirin. Dilerseniz domatesleri blenderdan geçirebilirsiniz.

4. Pişirme İşlemi: Domatesleri tencereye alın ve kaynatın. Kaynadıktan sonra ocaktan alın ve blenderdan geçirin veya püre haline getirin.

DOMATES KONSERVESİ TARİFİ

İşte malzemeler:

*İstediğiniz kadar domates

*Tuz

*Cam kavanoz

*Zeytinyağı

Öncelikle domatesimiz Çanakkale domatesi olursa, çok lezzetli olur. Ama bulamıyorsanız endişe etmeyin, her halükarda olgunlaşmış yaz domatesleri işinizi görecektir.

1-Aldığınız domatesleri öncelikle bol suda bir güzel yıkayalım. Bir kenara koyalım.

2-Bu arada su ısıtın. Kaynattığınız suyu, derince bir kaba alın.

3-Cam kavanozları suyun içine bırakın. Ardından kapakları da sıcak sudan geçirin. Onları da bir kenara alalım. Artık konservemizin yapımına geçebilirsiniz.

4-Domateslerin kabuklarını soymamanız gerekiyor ancak rahatsız olursanız soyabilirsiniz. Zira gıdada ölçülen en güçlü antioksidan, kanser, kalp hastalığı ve maküler dejenerasyonun önlenmesinde rol oynadığı düşünülen likopenin domateste bol miktarda bulunuyor. Özellikle konserve yaparken domatesin kabuğunun kullanılması bu yüzden çok mühim.

5-Daha sonra domatesleri yemeklik doğrayın, isterseniz robottan da çektirebilirsiniz. Ancak domates çok incelmediğinde daha lezzetli bir hal alıyor.

6-Doğradığınız domatesleri tencereye alın. Püf noktası, domatesleri yeterli seviyede kaynatmak. Diğer sebzelere nazaran domates çok pişince daha sağlıklı bir ürün ancak salça kıvamından uzak olmalı.

7-Daha sonra kaynayan domatesleri, ocağın küçük kısmına alıp, doldurmaya başlayın.

8-Domatesleri sıcak şekilde bir bez yardımıyla kavanozları koyun.

9-Sıcak sıcak kavanozlara doldurduğunuz konservelik domateslerin üzerine yarım kaşık kadar zeytinyağı ekleyin. Ağzını hiç hava almayacak şekilde kapatın. Dikkat edin, eğer kavanoz hava alırsa konserveniz bozulur.

10-Kavanozların iyice ağzını sıktıktan sonra, ters çevirip bir bezin üzerine konserveleri dizin. Konserveleriniz bu şekilde bir gece beklesin.

11-Ertesi gün konserveleri kontrol edin, kapakları zorlayın, eğer açılmıyorsa olmuş demektir ama bir zorlamada açılırsa, olmamış demektir, domatesleri kullanın.

12-Konserveleri serin yerde muhafaza edin. Şu an havalar sıcak, dolapta durursa daha iyi olur.

Kaynak: cumhuriyet

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Merkezi