Soğan kavururken yapılan hata. Meğer senelerce sağlığımızla oynuyormuşuz

Soğan kavururken yapılan hata. Meğer senelerce sağlığımızla oynuyormuşuz
Soğan kavururken birçok kişinin dikkat etmediği hata. Meğer sağlığımızla oynuyormuşuz.

Soğan kavururken yapılan hataların sağlığımıza olan etkileri hakkında bilgi sahibi olmak son derece önemlidir. Meğerse yıllardır bu konuda bilinçsizce hareket ederek sağlığımızla oynuyormuşuz. Soğanı kavururken yapılan hataların farkında olmak, bu konuda bilinçlenmek ve doğru uygulamaları öğrenmek sağlıklı bir yaşam için oldukça önemlidir.

Soğan içerisinde barındırdığı sağlıklı bileşen ve vitamin değerleri sayesinde vücudumuzu koruyan besinlerdendir. Yemeklere kattığı roma ile sıklıkla kullanılan soğanın hem tadı hem de faydalarından yararlanmak için ise soğanın düzgün şekilde pişirilmesi gerekir. Soğanın yemeklerde kullanılması esnasında kavurma yöntemini kullananlara ise kötü haber geldi.

Menemenlerden fırın yemeklerine pek çok farklı tarifte kullanılan soğanın yağda kavrulması aslında bilinenin aksine çok zararlı bir tüketim şekli. Soğan tüketiminde yapılan bu hata bazı zararlara neden oluyor. İşte soğanı kavurarak tüketmenin neden olduğu zararlar:

maxresdefault-001.jpg

Soğanın içerisinde bulunan doğal antioksidan ve besin değerlerinden yararlanmak için en sağlıklı tüketim şekli soğanın çiğ olarak tüketilmesidir. Soğanın kavrulması ise içerisinde bulunan besin değerlerine zarar verir.

Uzmanlara göre soğanın yağda kavrulması esnasında yağ yanıyor. bu da kanserojen maddelerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Ayrıca yüksek ısıda yağ içerisinde kavrulduğu zaman soğanın içerisinde bulunan C vitamini yüksek sıcaklıklarda parçalanarak kayboluyor.

Ayrıca soğanda bulunan antioksidanlar da yüksek sıcaklıklarda kaybolabiliyor. Bu durumların önüne geçmek için ise soğanın çiğ şekilde tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Kaynak: Haber Global

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Merkezi