Yumurtayla pişirilince zararı 10 kat birden artıyor! Bilmeden herkes pişiriyordu

Yumurtayla pişirilince zararı 10 kat birden artıyor! Bilmeden herkes pişiriyordu
Kahvaltıda sucuklu yumurta birçok kişi tarafından sevilerek tüketiliyor. Uzmanlar sucuklu yumurtaya karşı uyardı

Kahvaltıda tüketilen besinlerin birbiriyle etkileşimine dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle vitamin deposu olan yumurta, bazı besinlerle birlikte tüketildiğinde vücut tarafından daha az fayda sağlayabilir. Yumurta, içerdiği protein ve vitaminlerle oldukça besleyici bir besindir ancak yanında tüketilen bazı yiyeceklerin etkisiyle bu faydalar azalabilir.

Uzmanlara göre, yumurta ile birlikte tüketilmemesi gereken besinlerin başında kahvaltıda sıkça tercih edilen çay ve kahve gelmektedir. Çay ve kahve içerisinde bulunan tanen maddesi, yumurtanın içerisinde bulunan demir mineralinin emilimini azaltabilir. Bu durumda, vücut demirden yeterince faydalanamaz ve yumurtanın içerdiği demirin vücut tarafından kullanımı azalır.

YARARDAN ÇOK ZARAR VEREBİLİR

Kahvaltıların vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan yumurta sodyum içerikli besinlerle tüketildiğinde yarardan çok zarara dönüşüyor.

Yumurtayı sucuk, sosis, pastırma vb. tuzlu etlerle yerseniz zararlı hale dönüşüyor. Hali hazırda işlenmiş etlerin vücuda verdiği zarar ve üzerine bir de yumurta eklenince zararı artıyor.

Pastırma, sosis vb. yağlı ve tuzlu yiyecekler vücudunuza gereğinden fazla yağ ve sodyum almanıza sebep olabilir.

maxresdefault.jpg

Bir kişinin gün içinde alması gereken sodyum miktarı 2 bin 300 miligram iken bir dilim pastırmada 115 miligram sodyum vardır. Bu da günlük almanız gereken değerinizin yüzde 5'ine eşittir.

Bir sosis tabağı ise yaklaşık 790 miligram sodyum içerir ve bu da günlük değerinizin yüzde 34'ü kadardır.

Kaynak: Aksam.com.tr

Kaynak:Haber Merkezi