Osman Nevres Yılmazlar

Osman Nevres Yılmazlar

Karapınar Erozyon ve Çölleşme

Önce Rüzgar Erozyonu Bölgesiydi:

Ülkemizin tescilli rüzgar erozyonu bölgesidir.

Yağışı az, bitki örtüsü zayıf olunca toprak kuru ve aşınmaya taşınmaya müsaittir. 60 lı yıllarda devletimiz toprak-su teşkilatıyla bu bölgede rüzgar erozyonu önleme çalışmaları yapmış ve başarılı olmuştur. O teşkilat kapatılınca da çalışma devam ettirilememiş ve geri dönüş başlamıştır. Karapınar’ın erozyon ve çölleşme konusunun epeyce eski yıllara dayandığı anlaşılıyor. 90 lı yıllarda okumuştum. Macar araştırmacı Bela Horvath “Anadolu 1913” adlı kitabında: 1913 te Karapınar’da kum fırtınasına yakalandıklarını anlatır.

Ülkemizin en az yağış alan bölgesidir:

90 lı yıllara kadar rüzgar erozyonu var, ancak Karapınar’da su sorunu yok. Önce Hotamış Gölü’nün sonra Akgöl Sazlıklarının kuruması devasa sorunların başlangıcı olmuştur.

Karapınar Konya’nın en eski ilçelerinden biri olup; Bünyesinde 39 İlçe bulunan, Konya Kapalı Havzası’nın en az yağış alan ilçesidir. Türkiye yağış haritasına baktığımızda da; Iğdır’la birlikte yine en az yağış alan bölgesidir.

Karapınar’da en önemli sorun yer altı suyunun hızla azalmasıdır.

Yer altı su seviyesinin her yıl ortalama 1,5 – 2 metre düştüğü söyleniyorsa da; Ankara Üniversitesi’nden Mutlu Yılmaz’ın 52258 Nolu Gülfet Yaylası Kuyusu’nda 2008 yılında yaptığı çalışmada: Ocak - Ekim ayları arasında yer altı su seviyesinde 3.7 metre düşme olduğu belirlenmiştir.

Obruklar çoğaldı, her yer çöküyor sanki:

Karapınar’da eskiden 3-5 tane obruktan söz edilirdi. Şimdilerde 330 un üzerinde obruk oluştuğunu Konya Jeoloji Mühendisleri Odası açıklamaktadır. Prof.Dr. Fetullah Arık; “Obrukların çapları 80 ila 100 metreyi, derinlikleri 30-40 metreyi bulabiliyor. Böyle bir obruk bir evin altında meydana gelirse can kaybı her an için olabilir” demektedir. İsteyen okurlarımız internette “Karapınar’daki Obruklar” yazıp görüntüleri izleyebilirler.

Karapınar’ın sorunlarının çözümü sadece ilçe sınırları içinde yapılacak çalışmalarla önlenemez. Zira “Konya Kapalı Havzası” nın sorunları en çok Karapınar’ı etkilemektedir. Çünkü bölgenin en az yağış alan yeridir. Yer altı su deposu “Konya ,Çumra, Karapınar Alt Havzası” içerisindedir.

Devlet Millet El Ele:

Devletimiz eliyle gerekli önlemlerin alınması ve özellikle “Konya Kapalı Havzası Stratejik ÇED Raporu” hazırlanarak tüm kurum ve kuruluşların bu rapor çerçevesinde faaliyette bulunması mutlak gereklidir. Bölgedeki tarım deseninin yeniden düzenlenmesi ile birlikte gerçekçi bir “havza su bilançosu” nun hazırlanmaması halinde; Küresel ısınmanın tetiklemesiyle, birkaç on yıl içinde havzanın su varlığı hızla azalacak ve çölleşmenin başlamasına sebep olacaktır.

BM Genel Sekreteri yaptığı açıklamada : “Artık küresel ısınma sona ermiş, küresel kaynama başlamıştır.” demektedir. Ülkemizde yine bugünlerde yaşanan rekor sıcaklıklar da bu durumu tescillemektedir.

Devlet millet el ele ama; bir an önce…

Hoşça kalın.

Osman Nevres YILMAZLAR

[email protected].

Önceki ve Sonraki Yazılar
Osman Nevres Yılmazlar Arşivi