Ekmeniz gereken 4 çiçek. Bu çiçekler sayesinde keneler bahçenizden uzak duracak

Ekmeniz gereken 4 çiçek. Bu çiçekler sayesinde keneler bahçenizden uzak duracak
Bu 4 çiçeği bahçenizde kullanarak, keneleri doğal yollarla uzak tutabilir ve bitkilerinizi koruyabilirsiniz.

Bahçenizi kenelerden korumanın etkili yollarından biri, doğal yöntemlerle bu zararlıları uzak tutmaktır. Bahçenizi korumak için kullanabileceğiniz en etkili 4 çiçeği sizin için derledik.

Bu çiçekler sayesinde keneler bahçenizden uzak duracak ve bitkilerinizi koruyabileceksiniz.

İşte size evinizden uzak tutan 4 etkili çiçek önerisi:

  • Pireotu: Bir metreye kadar büyüyebilen bu çok yıllık bitki, yeşil alanlara birkaç hoş sarı dokunuş katar. Aynı zamanda, kenelere karşı gerçek bir kovucu görevi gören nahoş bir koku ve tat yayar. Keneler pireotuna yaklaştıklarında hemen uzaklaşırlar. Etkili ve kesin çözüm.

  • Lavanta: Güzel kokusuyla bilinir. Güney Fransa havası hissi verse de, içerdiği linalool ve linalil asetat gibi uçucu yağlar, kenelerin sinir sistemine saldırır ve onları uzaklaştırır.

thumbs-b-c-77cb549b2d138a9373d25067ffd0a1c4.jpg

  • Limon Otu: Doğu'nun kokuları keneleri kaçırmada oldukça etkilidir. Limon otu verbena, tıpkı birçok böcek gibi kenelerin hoşlanmadığı bir koku yayar ve saksıda ya da toprakta yetiştirilebilir.

  • Biberiye: Hem yemeklerimize lezzet katar hem de keneleri uzak tutar. İçerdiği uçucu yağlar kenelerin duyu organlarını tahriş eder ve onları rahatsız ederek kaçmaya zorlar.

Çeşitli faydalar taşımaları ve güzel kokularının yanı sıra, bazı aromaterapi uçucu yağlar doğal kene kovucular olarak da bilinirler. Keneler limon, portakal, tarçın, lavanta, nane, gül, sardunya kokusundan nefret ederler, bu yüzden bu kokuları barındıran herhangi bir şeye tutunmaktan kaçınırlar. Limon, portakal, lavanta, nane, gül ve sardunya kokularını cildinizin açıkta kalan yerlerine sürebilirsiniz. Cildiniz kuru ve hassas ise badem yağı ile karıştırabilirsiniz.

Kaynak: Medyabar, Habertürk, Gazete Pencere

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Merkezi