İbrahim Çiçekçi

İbrahim Çiçekçi

Bayram Havası

 

Bir Ramazan’ın daha sonuna geldik. Bana mı öyle geldi bilmiyorum ama çok çabuk geçti…. Pandemiden sonra böylesine buluştuğumuz Ramazan ayını çok özlemişiz.

Birlikte iftar açmayı, iftar sonraları çay sohbetlerini, teravihi bu yıl doyasıya yaşamaya çalıştık.

Müslümanlar olarak Ramazan’ın heyecanını yaşarken, birçoğumuz belki de bu Ramazan’a eksik girdik… Kimimiz, annesini, kimimiz babasını, kimimiz dedesini, kimimiz evladını kaybetti virüs illetinden. Yakınlarını virüsten kaybeden birisi olarak ben bu hüznü yaşadım. Allah bir daha böyle felaketlerden ümmeti muhafaza eylesin.

***

Önceki gün Bedesten’te bir akşam gezintisi yaptım. Uzun süre sonra ilk kez bir bayram havası hissettim. İftardan sonra açan iş yerleri, alışverişe gelen vatandaşlar, sokaklardaki hareketlilik bir yanda Kapu Cami’nde teravih, çok güzel bir bayram atmosferi oluşturmuş.

***

Esnaf geçtiğimiz yıllara göre halinden memnun. Fiyatlar ise beklediğim gibi yüksek değil. Enflasyon oranına baktığımızda kıyafet ve ayakkabı fiyatları makul. Konya esnafı bu noktada vicdanlı. Konya’nın bir diğer güzelliği de her kesimin alışveriş yapabileceği bir çarşıya sahip olması…

***

Bu bereketi hep birlikte yaşamayı nasip eden Allah’a ne kadar şükretsek az. İnşallah Bayramın akabinde yaşadığımız ekonomik buhranı püskürtmek nasip olur.

***

Enflasyon, pahalılık, moral bozukluğu yazımızı-kışa çevirmesin…

Ülkemizin, milletimizin, milli değerlerimizin kıymetini bilelim. Yaşamak, dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de zorlaştı. Ama böyle bir ülke böyle bir millet başka yok. Her zamankinden daha fazla sahip çıkma zamanıdır.

Bayram’ı bayram gibi yaşamanız dileğiyle…

 

 

.

Önceki ve Sonraki Yazılar
İbrahim Çiçekçi Arşivi