Bu Beden Emanettir

جسمك قد أفنيته تحتمى
دهرا من البارد والحار
وكان اولى بك أن تحتمى
من المعاصي حذر النار

Cismüke ked efneytehu tehtemî dehren min el bêridi ve lhâri,ve kêne evlê bike en tehtemî min el maâsî hazerannêri.

(Ey Âhiret yolcusu),Bir ömür boyu bedenini hasta düşmesin diye kâh sıcaktan,kâh soğuktan korumak için ömrünü geçirdin durdun (Beden sana emanettir,bu emaneti korumak için tedbir almış olman, sağlığını korumaya çalışman güzel bir şey,buna kimsenin itirazı olamaz),peki eğer bu böyle ise, senin ateşe (Cehennem azabına) gitmene sebeb olan günah ve ma'siyetleri
de terkedip, dolayısıyla haram şeylerden bu emanet olan bedenini koruman gerekmez miydi,hatta bedeni ateşten ve ahiret azabından korumak hastalıklardan korumaktan daha da önemli olmalı değil miydi?.

Elbette kişi kendini dünyada hastalıklardan, âhirette de cehennem ateşinden korumak için tedbir alması en iyisi,ama mutlaka biri olacaksa veya birine öncelik verilecekse bu ahirete hazırlık ve ahiret hesabı olmalı değil miydi?

Bu hususu Yüce Allah şöyle buyuruyor:
"Ee iman edenler kendinizi ve ailenizi yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun"
Tahrîm Suresi: 6.Ayet.

Bu beden şehri bizlere emanettir, emaneti korumak da Yüce Allah'ın emridir.
Bu emri ihlal eden ve cennete hazırlaması gereken bedenini cehenneme hazırlayan kişi, Yüce Allah'ın emrini terketmiş,emanete hıyanet etmiş ve kendine zülmetmiş olur.

Ey "hastalandığımda bana şifa veren O'dur"
Şuarâ Suresi: 80.Ayet buyuran Yüce Allah! Hasta kullarına şifa ihsan eyle,bu nazik,zarif ve ahsen'i takvîm üzre yarattığın bedenlerimizi ateşten cehennemden âzâd eyle,Amin.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Ahmet Özkan Arşivi