İbrahim Çiçekçi

İbrahim Çiçekçi

Elektrikli araç Konya’da tuttu mu?

Son yıllarda binek araç teknolojisinin hızına yetişilmez oldu. Dünyada yeni trend ise hepimizin ilgiyle takip ettiği elektrikli araçlar.

İlk başlarda tutar mı tutmaz mı, alınır mı gibi endişelerle yaklaşmıştık. Hatırlıyorum Konya’da ilk elektrikli araçları valilik almıştı. Renault Fluence markaydı.

Sonrasında pek ilgi görmedi.

***      ***      ***

Fakat bugün elektrikli araçlar hem avantajı, hem fiyatı hem de teknoloji ile tercih edilir hale geldi.

Konya’da benim bildiğim 2 adet Tesla bile var. Yine Mercedes’in EQC ve EQS serisi satın alan işadamlarımız oldu. BMW i serisini hem bayi sahibi kullanıyor hem de bir sanayicimizde var.

Daha ulaşılabilir segmentler Hyundai ve Toyota’nın elektrikli modelleri de giderek yaygınlaşıyor.

***      ***      ***

Mevcut motorin ve benzin fiyatlarını baz aldığımızda herkes enerji tüketim avantajını merak ediyor. Onları da araştırdım.

***      ***      ***

Güncel elektrik birim fiyatlarına göre, ayda 2 bin km yol yapan bir elektrikli otomobilin aylık enerji gideri evden şarj edildiğinde 756 TL, işyerinden şarj edildiğinde 1.096 TL oluyor.

Eve veya işyerine kurulacak şarj istasyonunun ortalama maliyeti ise 17 bin 500 TL’yi buluyor.

Mobil istasyonlarda kurulmaya başlandı. Tesla Konya’da Seydişehir yolu üzerinde Erenkaya mevkine şarj istasyonu da kuracak.

Size Konya’dan güzel bir haber vereyim. Konyalı genç bir sanayicimiz, elektrikli şarj istasyonu işine giriyor. Yani yapılacak yatırımla Konyalı firmamız evlere ve iş yerlerine şarj istasyonu kurulum hizmeti verecek. Gelecek adına nokta atışı bir yatırım olmuş diyebiliriz..

***      ***      ***

TOGG ile birlikte de elektrikli araç öncelikli tercihimiz olacak… Tabi alım gücümüz gelecekte müsaade ederse…

İNKAD’ı duydunuz mu?

Şehrimizde İnovatif İş Kadınları ve Gençlik Derneği (İNKAD) diye bir dernek var. 6 ay önce kurulmuş bir dernek. Uzaktan biraz takip ettim. Çok başarılı işler yapıyorlar. Başkanı başarılı bir bilim insanı Gözde Koygun. Yine çalışkan iş kadını Şeyma Bayram da derneğin yönetiminde. Güzel sosyal sorumluluk projeleri ve gençliğin yetişmesi, bilime özendirilmesi noktasında güzel işler yapıyorlar. Önümüzdeki günlerde de güzel projeler planlıyorlar. Şehir olarak bu tür spesifik faaliyet gösteren derneklere ihtiyacımız var. Desteklemekte ve yanlarında olmakta fayda var diye düşünüyorum…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
İbrahim Çiçekçi Arşivi