Muhammed Mustafa Çetinkaya

Muhammed Mustafa Çetinkaya

Bahar

Kışın soğuk ve gri günlerini geride bırakıp, doğanın yeniden canlandığı bir mevsime merhaba dedik. Uyanışın müjdecisi, renklerin şöleni, umutların filizlendiği mevsim: Bahar!

Güneş yüzünü göstermeye başladı. Soğuk rüzgarlar yerini yer yer meltemlere bırakıyor. Bu meltemler sanki bize fısıldıyor baharın gelişini. Ağaçlar uykusundan uyanır gibi tomurcuklanıyor. Her köşede rengarenk çiçekler açıyor, adeta birer ressamın fırçası değmiş gibi. Kuşlar cıvıldayarak sevinçlerini dile getiriyor. Böcekler vızıldayarak havada uçuşuyor.

Bahar sadece doğayı değil, insan ruhunu da etkiliyor. Kışın üzerimize çöken kasvet ve durgunluk yerini bir canlılığa, bir umuda bırakıyor. İnsanlar parklara, bahçelere akın ediyor. Yüzlerinde kocaman bir tebessümle güneşin tadını çıkarıyorlar. Çocuklar parklarda koşturup oynuyorlar. Bisikletçiler sokaklarda özgürce dolaşıyor.

Bahar aynı zamanda yeni başlangıçların da mevsimidir. Kışın bitip baharın gelmesi bize her şeyin yeniden başlayabileceğini, her şeyin mümkün olduğunu hatırlatıyor. Bu mevsimde insanlar hayallerine daha kolay ulaşabileceklerine inanıyor, yeni projelere başlama cesareti buluyorlar.

Baharın tadını çıkarmak için illa ki büyük şeyler yapmaya gerek yok. Yeter ki bu güzel mevsimi fark edelim ve onun sunduğu güzelliklerin tadını çıkaralım. Bir parkta yürüyüş yapmak, bir fincan kahve eşliğinde kitabınızı okumak, sevdiklerinizle vakit geçirmek bile baharın tadını çıkarmak için yeterli olabilir.

Unutmayalım ki bahar sadece bir mevsim değil, aynı zamanda bir ruh halidir. Umut dolu, neşeli ve canlı bir ruh hali. Bu ruh halini kendi içimizde yaşatabilir, her mevsim baharın güzelliklerini hissedebiliriz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Muhammed Mustafa Çetinkaya Arşivi

Namaz

15 Mayıs 2024 Çarşamba 00:00